آنه‌گرت کرامپ کارن‌باوئر، وزیر دفاع آلمان با پخش بیانیه‌یی از بیرون‌شدن کامل نظامیان این کشور از افغانستان، خبر داده است. حدود دو دهه حضور نظامی آلمان در افغانستان، مرگ‌بارترین مأموریت نظامی ارتش این کشور پس از جنگ جهانی دوم، پنداشته می‌شود.

وزیر دفاع آلمان در این بیانیه اعلام کرده ‌است که آخرین سربازان آلمانی شب گذشته (سه‌شنبه، هشتم سرطان/تیر) پس از نزدیک به ۲۰ سال مأموریت نظامی، از افغانستان بیرون شدند. وزیر دفاع آلمان افزوده است: «آخرین سربازان ما پس از نزدیک به ۲۰ سال، ام‌شب افغانستان را ترک کردند و در حال بازگشت به خانه‌های‌شان‌اند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

آلمان حدود یک‌هزار و ۱۰۰ سرباز در افغانستان داشت که بیش‌تر آنان در شهر مزارشریف، مرکز ولایت بلخ جابه‌جا بودند. این کشور، پس از آمریکا دومین کشور بزرگ در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یا ناتو است. در جریان حضور نظامی آلمان در افغانستان از سال ۲۰۰۲ تا بیرون‌شدن این سربازان، دست‌کم ۵۹ سرباز کشته شدند.

سربازان آلمانی در افغانستان

بیرون‌شدن کامل نظامیان آلمانی از افغانستان در حالی صورت می‌گیرد که خبرگزاری رویترز به نقل از مقام‌های آمریکایی گزارش داده است که آمریکا تا چند روز دیگر، روند بیرون‌شدن سربازانش از افغانستان را تکمیل می‌کند.خبرگزاری رویترز امروز گفته است که بیرون‌شدن سربازان آمریکایی از افغانستان، شامل حدود ۶۰۰ سربازی که برای حفاظت از دیپلمات‌ها، سفارت آمریکا در کابل و کمک به امنیت میدان‌هوایی کابل باقی می‌مانند، نخواهد شد.

سربازان آمریکایی

این در حالی‌ست که چند روز پیش یک دیپلمات آمریکایی به سلام‌وطندار گفت که با تکمیل‌شدن روند بیرون‌شدن سربازان این کشور از افغانستان، حدود ۶۰۰ سرباز برای تأمین امنیت دیپلمات‌ها، سفارت آمریکا و امکانات نظامی در افغانستان و نیز کمک به امنیت میدان‌هوایی کابل باقی می‌مانند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

پیش‌تر وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده بود که ۵۰ درصد سربازانش را از افغانستان بیرون کشیده است. این تازه‌ترین جزئیاتی‌ست که از سرعت این روند با رویترز شریک شده است. براساس گزارش رویترز، وزارت دفاع آمریکا روز گذشته به این خبرگزاری گفته است که بیرون‌شدن سربازان آمریکایی به‌ معنای پایان مأموریت این کشور در افغانستان نیست.

مقام‌های آمریکایی با رویترز دربارۀ زمان دقیق بیرون‌شدن کامل سربازان آمریکایی از افغانستان چیزی نگفته‌اند؛ اما براساس برنامۀ از پیش اعلام‎‌شده، قرار است روند بیرون‌شدن سربازان آمریکایی تا یازدهم سپتامبر ام‌سال تکمیل شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: