یک دیپلمات آمریکایی به سلام‌وطندار می‌گوید که ایالات متحدۀ آمریکا قرار است برای تأمین امنیت سفارت این کشور در افغانستان و دیگر تسهیلات آنان در میدان‌هوایی کابل، حدود ۶۰۰ سرباز آمریکایی را در افغانستان باقی بماند.

این دیپلمات آمریکایی تأکید می‌کند که همه از ادامۀ روند صلح افغانستان ناامید اند و ایالات متحدۀ آمریکا در تلاش است با کمک شریکان منطقه‌یی، طالبان را به ادامۀ گفت‌وگوهای معنادار وادار کند.

این دیپلمات آمریکایی می‌افزاید: «همه از پیش‌رفت بطی روند صلح ناامید استند، تلاش‌ها انجام شد که طالبان با یک طرح پیشنهادی در روند صلح شرکت کنند، ناتوانی و عدم تمایل طالبان برای شرکت در نشست صلح استانبول و عمل‌کرد جدی آنان، جامعۀ جهانی و دولت افغانستان را ناامید می‌کند. ما با شریکان منطقه‌یی خود به‌شمول قطر، پاکستان و حتی روسیه و چین در ادامۀ تلاش‌های ترویکا، روی راه‌هایی کار می‌کنیم که طالبان را بر سهیم‌شدن در گفت‌وگوهای معنادار واداریم.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این در حالی‌ست که پیش از این، اسوشیتد پرس به نقل از مقام‌های آمریکایی گزارش داده بود که ۶۵۰ سرباز آمریکایی برای تأمین امنیت دیپلمات‌های آمریکایی در افغانستان پس از تکمیل روند بیرون‌شدن نیروهای بین‌المللی، باقی می‌مانند.

مقام‌های آمریکایی گفته بودند که قرار است صدها سرباز تا ماه سپتامبر به گونۀ موقتی سربازان ترکی را برای تأمین امنیت میدان‌هوایی کابل، هم‌کاری کنند. روند بیرون‌شدن سربازان آمریکایی از افغانستان براساس برنامۀ از پیش اعلام‌شده، قرار است در یازدهم سپتامبر ام‌سال تکمیل شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: