شماری از باغ‌داران در ولسوالی قیصار فاریاب، به سلام‌وطندار می‌گویند که در نتیجه‌ی سرمای شدید زمستان سال گذشته و خشک‌سالی امسال، تولید کشمش در این ولایت کاهش یافته است. آن‌ها، می‌افزایند که بهای کشمش نیز ۴۰ درصد کاهش یافته است.

محمدنبی، باغ‌دار در ولسوالی قیصار، می‌گوید که سال گذشته بهای هفت کیلوگرام کشمش سیاه، ۱۲۰۰ افغانی بود؛ اما امسال به ۸۰۰ افغانی کاهش یافته است. او می‌افزاید: «یک طرف خنک زد، باقی‌مانده‌اش هم کم‌آبی بود. به دلیل کم‌آبی، حاصلات باغ‌ها سوخت. حفر یک چاه زیاد مصرف دارد، یک باغ‌دار نمی‌تواند. اگر باغ‌دار باغ خود را بفروشد، شاید یک چاه حفر بتواند؛ آن هم این که چاه آب می‌دهد یا خیر معلوم نیست. تنها مشکلات ولسوالی قیصار به خاطر بند است؛ اگر بند بسته شود، حاصلات باغ‌داران ۷۰ درصد افزایش پیدا می‌کند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

محمدفضل، دیگر باغ‌دار در ولسوالی قیصار، می‌گوید که به دلیل سردی زمستان سال گذشته و خشک‌سالی و گرمای شدید امسال، میزان برداشت از تاک‌هایش دو خروار کاهش یافته است. او می‌افزاید: «حاصل باغ کم شده، علتش کم‌بود آب است‌. یک بار خنک زد، باز هم کرم زد؛ البته گرمی بسیار زیاد شد. امسال به عوض باران بالای تاک‌ها خاک بارید. این کشمش امسال را هم در بازار سیر ۵۰۰ تا ۶۰۰ افغانی می‌خرند؛ چون مردم کشمش کرم‌زده و پوسیده‌شده نمی‌خرند.»

محمدنعیم، یکی از تاجران کشمش در ولسوالی قیصار، می‌گوید که میزان تولید کشمش قیصار نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد کاهش یافته است؛ اما قیمت‌ها با توجه به افزایش ارزش پول افغانی، تفاوت چندانی ندارد و به سود باغ‌دار است. او می‌افزاید: «محصولات ما از پارسال تا کنون ۳۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد؛ چون سردی هوا و خشک‌سالی سبب شد که ۳۰ درصد حاصلات باغ‌ها کسر کند. پارسال یک سیر کشمش ۳۰۰۰ کلدار پاکستانی می‌شد؛ امسال ۶۰۰۰ کلدار می‌شود. پارسال باغ‌دار یک سیر کشمش را می‌فروخت و یک بشکه روغن ۱۰لیتره می‌خرید؛ اما امسال یک سیر کشمش را می‌فروشند و دو بشکه روغن می‌خرند.»

از سویی هم، سیدانور، کلانتر مارکت کشمش‌فروشی قیصار، می‌گوید که محصولات باغ‌داران در نتیجه‌ی سرمای زمستان، خشک‌سالی و نبود آب کافی، ۳۰ درصد کاهش یافته اس. او می‌‌افزاید: «پارسال یک سیر کشمش سرخ میان ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ افغا‌نی فروش می‌شد؛ اما امسال ۱۱۰۰ افغا‌نی فروش می‌شود. کشمش سیاه امسال فروشاتش خوب است، کشمش سرخ یک اندازه ضعیف است؛ چون مال قیصار امسال یک اندازه ضعیف آمده، خنک زده بود. سال گذشته کشمش سبز قیصار رشد داشت؛ اما امسال به کابل هیچ فروشات نمی‌شود، کشمش باکیفیت سیر سه هزار افغانی است، قیمت تجارتی کشمش از ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ افغانی می‌باشد.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

نورالهدا متوکل، معاون ریاست زراعت، آبیاری و مالدری فاریاب، به سلام‌وطندار می‌گوید که سردی بی‌پیشینه‌ی زمستان سال گذشته و خشک‌سالی امسال، سبب شده است که ۵۰ درصد حاصلات باغ‌ها و کشمش قیصار کاهش یابد. او اما می‌افزاید که وزارت زراعت تلاش دارد با ساختن بندهای کوچک، آب‌های موسمی را مهار کند تا باغ‌داران بتوانند از آن برای آبیاری استفاده کنند. معاون ریاست زراعت فاریاب، تأکید می‌کند که سروی ۱۷ بند در ۱۷ ولسوالی فاریاب تکمیل شده است و به زودی روند ساخت‌وساز آن آغاز می‌شود.

این در حالی است که خشک‌سالی برای سومین سال پی‌درپی، کشت‌زارها و باغ‌ها در ولایت‌های مختلف را متأثر کرده است و درآمدی که کشاورزان از زمین‌ها و باغ‌های شان به دست می‌آوردند، به طور چشم‌گیری کاهش یافته است.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // // // // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: