هرچند کشاورزان زابلی از افزایش حاصلات انگور در سال روان خوش‌حال اند؛ اما نبود سردخانه و بازار مناسب برای حاصلات شان، آنان را نگران کرده است.

آن‌ها می‌گویند که به دلیل نبود سردخانه و بازار مناسب، تلاش‌های یک‌ساله‌ی شان برباد می‌رود. کشاورزان، از حکومت سرپرست می‌خواهند که برای میوه‌های خشک و تازه، سردخانه ایجاد و بازاریابی کند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

محمدعلی، یک تن از کشاورزان در زابل، می‌گوید: «امسال حاصلات انگور نسبت به گذشته افزایش چشم‌گیری یافته است. هم‌چنین حاصلات انجیر و دیگر میوه‌ها نیز افزایش یافته است. سال گذشته بارندگی شد و مردم متحمل زیان‌های زیادی شدند. درخواست ما از حکومت ایجاد سردخانه و بازاریابی است.»

خان‌محمد، یک تن دیگر از کشاورزان در زابل، نیز می‌گوید: «سال گذشته حاصلات انگور ما تنها ۲۰ خروار کشمش خشک شد؛ اما امسال ۶۰ خروار خواهد شد. حاصلات امسال خیلی خوب است؛ اما جایی برای نگه‌داری آن نداریم. بیش‌تر وقت‌ها برداشت ما با تأخیر انجام می‌شود. از دولت می‌خواهیم که سردخانه بسازد و بازاریابی کند.»

در همین حال، مسئولان ریاست زراعت، آبیاری و مالداری زابل، می‌گویند که حاصلات انگور در این ولایت، امسال نسبت به سال گذشته ۲۵ درصد افزایش یافته است. آن‌ها می‌افزایند که تلاش‌های جدی را با هم‌کاری بازرگانان و نهادها برای یافتن بازار و ایجاد سردخانه برای محصولات کشاورزی، آغاز کرده اند.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

عطاءالله راشد، رییس زراعت، آبیاری و مالداری زابل، به سلام‌وطندار می‌گوید: «سال گذشته بارندگی به کشاورزان آسیب زد. حاصلات انگور امسال ۲۵ درصد افزایش یافته است. تا کنون در زابل سردخانه وجود ندارد؛ اما تاجران ملی در این زمینه علاقه نشان داده اند تا سرمایه‌گذاری کنند و وزارت نیز در این زمینه برنامه دارد.»

گفتنی است که سال گذشته در نتیجه‌ی بارندگی‌های غیرفصلی در زابل، افزون بر انگور، بسیاری از میوه‌ها و محصولات دیگر کشاورزی آسیب دیدند و کشاورزان و باغ‌داران را با زیان‌های مالی هنگفتی روبه‌رو کرد.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: