شماری از باغ‌داران در کندز، می‌گویند که در سال روان، به دلیل سرمای بیش از اندازه‌ی زمستان گذشته، تاک‌های انگور در این ولایت خشکیده و حاصلات آن کاهش یافته است.

آن‌ها، می‌افزایند که در سال‌های گذشته، از یک جریب زمین بیش از یک هزار سیر انگور به دست می‌آمد؛ اما امسال، به دلیل کاهش حاصلات، از یک جریب زمین تنها تا ۲۰۰ سیر انگور برداشت شده که باغ‌داران را بسیار متضرر کرده است. یک سیر، برابر با هفت کیلوگرام است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید 

غلام‌حیدر، باغ‌دار در کندز، می‌گوید: «امسال حاصلات انگور کم است. سال پیش یک پشته ۲۰ سیر انگور می‌داد؛ اما امسال پنج تا هفت سیر انگور شده و دلیلش این است که سال پیش برف و یخ زده بود. مردم هم آن قدر خرید نمی‌کنند.»

کارشناسان امور کشاورزی، می‌گویند که در سال‌های گذشته، از طریق پروژه‌ی ملی باغ‌داری، گونه‌های مختلف انگور به باغ‌داران معرفی و برای شان تاک‌های انگور توزیع می‌شد.

عبدالبصیر فقیری، کارشناس امور کشاورزی در کندز، می‌گوید: «در ده‌ها هکتار زمین باغ‌های انگور به وجود آوردند به خصوص دو انگور کشمشی و حسینی زیادتر باغ‌هایش وجود دارد. دلیل کاهش حاصلات انگور هم سردی بیش از حد هوا در ماه جدی سال گذشته بود که سبب شد درختان انگور از آن متضرر و خشک شود و حاصل خوب ندهد.»

در همین حال، مسئولان در ریاست زراعت، آبیاری و مالداری کندز، می‌گویند که به دلیل سرمای زمستان گذشته، در سال روان، حاصلات انگور در این ولایت ۹۰ درصد کاهش یافته است.

صلاح‌الدین واحدی، آمر امور زراعتی ریاست زراعت کندز، می‌گوید که امسال، در حدود یک هزار و ۴۶۰ هکتار زمین به کاشت انگور اختصاص یافته که از آن، حدود یک هزار و ۵۶ متریک تُن انگور به دست آمده است.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

او می‌افزاید: «در سال گذشته حدود ۱۰ هزار و ۵۶۰ متریک تُن انگور به دست آمده بود که نسبت به آن، حاصلات امسال ۹۰ درصد کاهش یافته است. دلیلش هم سردی‌ سال گذشته است که اکثریت تاک‌های انگور را متضرر ساخته است.»

این در حالی است که باغ‌داران در کندز، افزون بر کاهش حاصلات انگور از نبود هم‌کاری از سوی حکومت و نهادهای امدادرسان شکایت دارند. آن‌ها، از مسئولان می‌خواهند که برای رشد باغ‌داری در این ولایت، با باغ‌داران کمک کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: