رقابت‌های فوتبال در ارزگان زیر عنوان «دختران و پسران را به مکتب بفرستید» آغاز شد. این رقابت‌ها زیر چتر ریاست معارف ارزگان با پشتی‌بانی مالی صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد یا یونیسف، راه‌ندازی شده است.

مسئولان آمریت ورزش ارزگان می‌گویند این رقابت‌ها که میان هشت تیم برگزار می‌شود، به مدت هشت روز ادامه خواهد داشت. میرزامحمد امیرزی، رئیس فدراسیون فوتبال ارزگان، می‌گوید که هدف از راه‌اندازی این بازی‌ها تشویق کودکان به رفتن به مکتب است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

او می‌افزاید آنان با انجام این بازی‌ها می‌خواهند به خانواده‌ها پیام دهند که کودکان‌شان را به مکتب و ورزش تشویق کنند.

در همین حال، بازی‌کنانی که در این رقابت‌ها شرکت کرده‌اند، از امارت اسلامی می‌خواهند هرچه زودتر به دانش‌آموزان دختر بالاتر از صنف ششم، اجازه بدهد که به مکتب بازگردند. آنان تأکید می‌کنند که در کنار مردان، زنان نیز حق آموزش دارند و امارت اسلامی باید این حق را مانند مردان به زنان نیز بدهد.

از سوی دیگر، باشنده‌گان ارزگان که به تماشای این رقابت‌ها آمده‌اند، نیز می‌گویند که دربارۀ ممنوعیت آموزش دختران بالاتر از صنف ششم نگران هستند. آنان می‌افزایند که اگر به دختران اجازۀ آموزش داده نشود، افغانستان در زمینۀ آموزش عقب‌گرد‌ خواهد داشت.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

این در حالی‌ست که پس از تسلط امارت اسلامی بر افغانستان، دروازۀ مکتب‌ها به‌روی دانش‌آ‌موزان دختر بالاتر از صنف ششم بسته است. هرچند امارت اسلامی بر ایجاد طرحی برای بازگشایی مکتب‌های دخترانه تأکید می‌کند، اما تاکنون از عملی‌شدن این طرح خبری نیست.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: