داشتن استقلال مالی که یکی از نیازهای اساسی زندگی است، برای شمار زیادی از جوانان در افغانستان به دغدغه بدل شده است. استقلال مالی شرایطی است که فرد با رسیدن به آن، می‌تواند با آزادی کامل از نوع و سبک زندگی‌ای که می‌خواهد، پیروی کند.

سلام‌وطندار در این گزارش با ۲۰ جوان شامل ۱۷ پسر و سه دختر گفت‌وگو کرده که ۱۷ تن آنان استقلال مالی دارند. این جوانان، می‌گویند که داشتن استقلال مالی، سبب شده که در بخش‌های مختلف به شکوفایی برسند. پاسخ‌دهندگان در این گزارش، می‌گویند که داشتن استقلال مالی در زندگی آن‌ها از اهمیت زیادی برخوردار بوده و روی کیفیت زندگی و شکل‌گیری شخصیت فردی آن‌ها تأثیرگذار است.

رحمان، باشنده‌ی کابل که در این گزارش با او گفت‌وگو شده و استقلال مالی دارد، می‌گوید که داشتن استقلال مالی می‌تواند انسان را برای ساختن زندگی ایده‌آل کمک کند. او می‌افزاید: «داشتن استقلال مالی خیلی می‌تواند انسان را کمک کند که یک زندگی ایده‌آل داشته باشد؛ فردی که استقلال مالی دارد، زندگی بهتر دارد؛ چون این استقلال درکنار دیگر موردها به فرد توان می‌بخشد که به جایگاه که خودش می‌خواهد، برسد.»

ابراهیم، دیگر باشنده‌ی کابل که استقلال مالی دارد نیز، می‌گوید: «فردی که استقلال مالی دارد، به میل خودش زندگی کرده می‌تواند و به کسی متکی نیست و به خواسته‌هایش در زندگی می‌رسد؛ داشتن استقلال مالی روی روابط خانوادگی و زندگی اجتماعی نیز تأثیر دارد.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

داشتن استقلال مالی برای دختران نیز اهمیت زیادی داشته و به آنان کمک می‌کند تا در کنار افزایش میزان اعتماد به نفس و حس ارزش‌مندی، در اداره‌ی امور مالی خانواده کمک‌کننده باشند و به دیگر اعضای خانواده وابستگی نداشته باشند.

حسینا، باشنده‌ی کابل، می‌گوید که داشتن استقلال مالی سبب شده که نیازمندی‌های زندگی‌اش را خود فراهم کند و به دیگران وابسته نباشد. او می‌افزاید: «من استقلال مالی دارم؛ چون وظیفه دارم و داشتن استقلال مالی خیلی توانسته به من کمک کند؛ چون من توانسته‌ام چیزهایی را که نیاز داشته‌ام، به دست آورم.»

لیلا و مبشر، دو باشنده‌ی دیگر کابل، می‌گویند؛ زمانی که استقلال مالی نداشتند، نمی‌توانستد به انجام کاری که به هزینه‌ی مالی نیاز داشت اقدام کنند و در تصمیم گیری‌های شان نیز مستقل نبوند؛ اما بعد از این که به استقلال مالی رسیدند، زندگی بهتر دارند.

لیلا، می‌افزاید: «داشتن استقلال مالی به من کمک کرده که ۴۰ درصد به زندگی دل‌خواه خود برسم و در زندگی خانوادگی‌ام صمیمیت ایجاد کرده است.»

مبشر نیز، می‌گوید: «زمانی که استقلال مالی نداشتم با مشکل زیادی روبه‌رو بودم و نمی‌توانستم یک کاری کنم یا با دوستان جای بروم؛ حالا که استقلال مالی دارم، می‌توانم به انجام کارهای که علاقه دارم، اقدام کنم.»

شماری از جوانانی که استقلال مالی ندارند، می‌گویند که نداشتن استقلال مالی، امید به زندگی را در آن‌ها تضعیف کرده است.

شمس‌الدین نبی‌زاده، باشده‌ی خیرخانه‌ی کابل، می‌گوید که نداشتن استقلال مالی در زندگی‌اش سبب شده که به خانواده وابسته بوده و در انجام بیش‌تر فعالیت‌ها، از تصمیم خانواده پیرون کند. او می‌افزاید: «یکی از تأثیرهای منفی‌اش این است که نمی‌توانیم آزادانه با دوستانم تفریح کنم؛ اگر استقلال مالی داشته باشم؛ می‌توانم کورس بروم؛ شخصیت انسان بالا می‌رود، من می‌خواهم به ولایت‌ها به تفریح برم؛ اما استقلال مالی ندارم و نمی‌توانم.»

مشعل احمدی نیز، می‌گوید که نداشتن استقلال مالی او را به دیگران وابسته کرده است. «استقلالیت مالی ندارم و برای انجام یک کار باید از دیگران پول بگیرم، بسیاری وقت‌ها که از پدرم پول می‌گیرم، باید انتخاب‌های پدرم را درنظر بگیرم و این گونه چیزی که من می‌خواهم نمی‌توانم داشته باشم.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

در سوی دیگر، شماری از جامعه‌شناسان و مشاوران روانی، می‌گویند که داشتن استقلال مالی، سبب می‌شود که جوانان رشد خوبی داشته و زندگی آسوده‌ای را برای شان رقم بزنند؛ اما نداشتن آن سبب می‌شود که جوانان در زندگی به درستی تصمیم گرفته نتوانند؛ چیزی که اعتمادبه نفس آن‌ها را کاهش می‌دهد.

شفیق‌الله انصار، جامعه‌شناس ومشاور روانی، می‌گوید که استقلال مالی روی شکل‌گیری شخصیت و روابط اجتماعی فرد تأثیر دارد و فردی که استقلایت مالی دارد، روابط خوبی با دوستان و خانواده‌اش دارد و می‌تواند فرد فعالی در اجتماع باشد. او می‌افزاید: «جوانانی که استقلالیت مالی در زندگی شان دارند، چه زندگی فردی یا خانوادگی، آن‌ها دارای اعتماد به نفس و خود‌باوری بیش‌تری اند نسبت به جوانانی که استقلایت مالی ندارند. استقلالیت مالی در توصیه و مهارت‌های مدیریت مالی جوانان خیلی نقش ارزنده را دارد.»

به گفته‌ی انصار، نداشتن استقلال مالی، سبب می‌شود که فرد دچار یک سلسه اضطراب‌ها و استرس شده و اعتماد به نفس پایینی داشته باشد. «شماری از جوان‌های هستند که درآمد دارند؛ اما صلاحیت نوع استفاده و در کار‌اندازی پول شان را ندارند و پدران شان تصمیم می‌گیرند و این به نحوی می‌تواند که بالای ذهن جوانان تأثیر خود را داشته باشد و سرانجام همان آزادی را که لازم است، نمی‌داشته باشند و فرد غیر‌متحرک و منفی‌گرا به بار می‌‌آید.»

گفته می‌شود که استقلال مالی در تکمیل شخصیت جوانان نقش اساسی دارد؛ چیزی که در نبود آن جوانان از تصمیم‌گیری‌های سازنده در زندگی و ورود فعال به اجتماع باز خواهند ماند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: