شماری از دانش‌جویان دختر دانشگاه‌های ولایت‌های ناامن امروز در یک گردهمایی به‌‌دلیل بدترشدن وضعیت امنیتی کشور، در برابر دروازۀ ارگ ریاست‌جمهوری دست به تظاهرات زدند و خواهان تبدیلی‌شان از دانشگاه‌های ولایت‌های ناامن به ولایت‌های امن شدند.

این دانش‌جویان معترض با سردادن شعارهای «تبدیلی حق ماست، نگذارید جنگ دروازه‌های علم را بسته کند، ما را به مناطق جنگ‌زده روان نکنید، ما را قربانی این جنگ‌ها نسازید، حق تحصیل را از ما نگیرید»، از رئیس‌جمهور غنی و بانوی نخست خواهان تبدیلی‌شان شدند.

یکی از دانش‌جویان معترض می‌گوید، «ما فقط مشکل امنیتی داریم. اگر می‌توانند امنیت را خوب کنند و امنیت راه‌ها و شاهراه‌ها را گرفته می‌توانند، ما می‌رویم درس می‌خوانیم. اگر نمی‌توانند، ما مجبور هستیم درس را رها کنیم.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

موضوع سهمیه‌بندی از جمله مشکلات دیگری‌ست که دانش‌جویان در این باره صدا بلند کرده و گفته‌اند که سهمیه‌بندی دولت در حوزۀ آموزش قابل پذیرش نیست و باید هر دانش‌جو در ولایت خود درس بخواند.

تهمینه، دانش‌جوی دانشکدۀ پزشکی دانشگاه خوست می‌گوید که دولت نباید مشکلات امنیتی در ولایت‌های دوردست را فراموش کند. او به‌دلیل وضعیت بد امنیتی در خوست، خواهان تبدیلی‌ست.

این نگرانی‌ها تنها به دانش‌جویان خلاصه نمی‌شود؛ بل خانواده‌های دانش‌جویان نیز نگران وضعیت فرزندان‌شان در ولایت‌های ناامن‌اند.

یکی از مادران این دانش‌جویان که دخترش در ننگرهار درس می‌خواند، می‌گوید که وضعیت امنیتی این ولایت خوب نیست و دخترش نمی‌تواند به درستی درس بخواند. او از دولت می‌خواهد که دخترش را به ولایت کابل تبدیل کند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

حامد عبیدی، سخنگوی وزارت تحصیلات در پاسخ به خواست دانش‌جویان می‌گوید، «در قسمت سایر مشکلاتی که این‌ها دارند، اگر مشکل امنیتی دارند یا هر مشکلی دیگری که امروز در گردهمایی‌شان یاد کردند، همین مشکلات را همه‌اش را بیاورند با رهبری وزارت شریک بسازند. درهای وزارت تحصیلات عالی به‌روی محصلین باز است و وظیفۀ ماست که مشکل محصل را بشنویم و رسیده‌گی شود و راه‌حل پیدا شود.»

این دانش‌جویان در حالی تظاهرات می‌کنند که با گذشت هر روز وضعیت امنیتی در ولایت‌های مختلف کشور بدتر می‌شود و این وضعیت سبب شده صدها خانواده از خانه و زنده‌گی‌شان متواری شوند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: //

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: