مسئولان در فرماندهی امنیه‌ی بدخشان، می‌گویند مشکلات سه روز پیش که در روستاهای «قرلق» و «گنده چشمه»ی ولسوالی‌های درایم و ارگوی این ولایت در نتیجه‌ی تخریب کشت‌زارهای کوکنار میان باشندگان محل و نیروهای امنیتی امارت اسلامی به وجود آمده بود، حل شده و وضعیت در این ولسوالی‌ها به حالت عادی برگشته است.

تظاهرات باشندگان ولسوالی ارگوی بدخشان که سه روز پیش در نتیجه‌ی کشته‌شدن یک جوان ۲۵ساله در روستای «گنده چشمه» از سوی نیروهای امنیتی که به منظور تخریب کشت‌زارهای کوکنار به این ولسوالی رفته بودند، آغاز شده بود، تظاهرکنندگان با حمل جسد فرد کشته‌شده به شهر وحدت، مرکز ولسوالی ارگو آمده بودند و در برابر ساختمان فرماندهی امنیه‌ی این ولسوالی خواستار محاکمه‌ی عامل قتل جوان ۲۵ساله شدند.

لازم به یادآوری است که این تظاهرات نخست در نتیجه‌ی کشته‌شدن یک تن از باشندگان روستای «قرلق» ولسوالی درایم از سوی نیروهای امنیتی این ولسوالی آغاز شده بود که تظاهر‌کنندگان با حمل جسد فرد کشته‌شده خواهان عدالت شده بودند.

حالا با گذشت سه روز، مسئولان امنیتی در بدخشان، می‌گویند که مشکلات به‌وجودآمده در این دو ولسوالی را با هم‌کاری بزرگان قومی حل کرده اند و به گفته‌ی آن‌ها، وضعیت به حالت عادی برگشته است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

احسان‌الله کامگار، سخن‌گوی فرماندهی امنیه‌ی بدخشان، در گفت‌وگو با سلام‌وطندار می‌گوید که سوءتفاهم پیش‌آمده با تحریک کشاورزان کوکنار از سوی افراد مغرض و قاچاق‌بران مواد مخدر در ولسوالی‌های درایم و ارگو، پایان یافته است.

او می‌افزاید: «در اثر سعی و تلاش بزرگان، مسئولین، موسفیدان و مردم محل، این قضیه و سوءتفاهم که بین زارعین کشت خشخاش و مجاهدین که به خاطر تخریب این بته‌ی ننگین موظف شده بودند، برطرف شده است و فعلاً الحمدلله در این دو منطقه‌ی ولسوالی‌های ارگو و درایم در کل در سطح بدخشان، هیچ گونه مشکل وجود ندارد.»

در همین حال، پیرمحمد، باشنده‌ی روستای «گنده چشمه»‌ی ولسوالی ارگو، به سلام‌وطندار می‌گوید که باشندگان محل در حال مشورت هستند و به تظاهرات شان به شرط تحویل‌دادن عاملان قتل یک غیرنظامی پایان داده اند. این باشنده‌ی روستای «گنده چشمه»‌ی ولسوالی ارگو، می‌افزاید: «فرد کشته‌‌شده بدون کدام گناه کشته شده و خواست ما از هیئت امارت اسلامی این است که قاتلش را به ما بدهد.»

میراحمد، دیگر باشنده‌ی روستای «گنده چشمه»‌ی ولسوالی ارگو، نیز می‌گوید: «وضعیت فعلاً خوب است؛ واقعیت تظاهرات را پایان دادند به خاطر والی و معاون والی. این‌ها گفتند که قاتل را تحویل می‌دهیم و مردم هم فقط قاتل را می‌خواهند؛ دیگر هیچ جنجال ندارند.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

جاوید، باشنده‌ی روستای «قرلق» ولسوالی درایم، به سلام‌وطندار می‌گوید که هیئت امارت اسلامی خواست‌های آنان را پذیرفته؛ اما هنوز عملی نکرده است. او می‌افزاید: «وعده‌ی شان این بود که قاتل را به خانواده‌ی شهید تحویل بدهند؛ اما هنوز به وعده‌ی شان عمل نکرده اند. فعلاً هم مردم منتظر اند.»

عبادالرحمان، دیگر باشنده‌ی روستای «قرلق» ولسوالی درایم، نیز می‌گوید: «اوضاع فعلاً نرمال است؛ قسمی که دیروز و پریروز بود، مشکل حل شده، همه به جاهای خود رفتند. هیچ مشکلی باقی نمانده بین دولت و رعیت؛ مشکلات حل شد و از این گپ‌ها نجات پیدا کردیم، رفتیم به طرف گفت‌وگوها و فعلاً گفت‌وگوهای ما هم‌راه دولت جریان دارد و خواست مردم از امارت اسلامی محاکمه‌ی قاتل است.»

این در حالی است که در نتیجه‌ی درگیری میان باشندگان محل و نیروهای امنیتی در ولسوالی‌های درایم و ارگوی بدخشان، افزون بر کشته‌شدن دو غیرنظامی، پنج غیرنظامی زخمی شده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: