ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی امارت اسلامی، اعلام کرده که به منظور بررسی روند ازبین‌بردن کشت‌زارهای کوکنار و مشکلات به‌وجود‌آمده‌ی ناشی از آن در بدخشان، ریاست‌الوزرا هیئتی را به رهبری فصیح‌الدین فطرت، رییس ستاد ارتش، تشکیل داده است.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

مجاهد، امروز (یک‌شنبه، ۱۶ ثور) در خبرنامه‌ای در حساب کاربری اکس خود نوشته که قرار است این هیئت اعتراض‌های باشندگان بدخشان را به گونه‌ی «همه‌جانبه» و «دقیق» بررسی کند.

سخن‌گوی امارت اسلامی، افزوده است که شماری از «متخلفین» بر نیروهای امارت اسلامی هجوم برده و سبب رویدادهای ناگوار شده اند.

در خبرنامه آمده است که در شماری از ولسوالی‌های بدخشان کوکنار کاشت و روند ازبین‌بردن کشت‌زارهای آن آغاز شده است و هیچ منطقه‌‌ای از این حکم مستثنا نیست.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

باشندگان ولسوالی‌های درایم و ارگوی بدخشان در دو روز گذشته پس از کشته‌شدن دو غیر نظامی در این ولایت دست به اعتراض زدند.

شماری از باشندگان ولسوالی ارگو، به سلام‌وطندار می‌گویند که باشندگان بدخشان به دلیل ورود بدون اجازه‌ی نیروهای امارت اسلامی به خانه‌های شان، دست به اعتراض زدند.

‌پیرمحمد، باشنده‌ی ولسوالی ارگو، می‌گوید: «در همه‌ی حولی‌ها داخل شدند؛ نه تک تک زدند نه نماینده داشتند. مردم در برابر شان آمدند؛ مردم پلانی برای حمله و تظاهرات نداشتند. ده نفر می‌خواستند جلو داخل‌شدن بی‌اجازه‌ی آن‌ها را بگیرند که سر شان شلیک و یک تن کشته شده.»

 میرزا‌محمد، دیگر باشنده‌ی ارگو نیز، می‌گوید: «روز گذشته ساعت ۱۱:۰۰ مردم آمدند و در حولی مردم داخل شدند. مردم طاقت نتوانستند ده نفر در برابر شان ایستاده و یک نفر شان کشته شد.»

سال گذشته نیز در جریان تخریب کشت‌زارهای خشخاش در ولسوالی درایم، میان کشاورزان و نیروهای امنیتی درگیری رخ داده و منجر به کشته‌شدن چندین تن از باشندگان محل شده بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: