ریاست زراعت، آبیاری و مالداری تخار، برای فراهم‌شدن سهولت و ارائه‌ی مشورت به کشاورزان، مرکز خدمات «آنلاین ترویجی» را ایجاد کرده که کمک می‌کند کشاورزان با برقراری تماس به این مرکز، مشکلات شان در بخش کشاورزی را حل کنند.

مسئولان در ریاست زراعت، آبیاری و مالداری تخار، می‌گویند که روزانه دها کشاورز برای حل مشکلات کشاورزی شان به این مرکز تماس می‌گیرند. عبدالاعلا رادمرد، مدیر ترویج ریاست زراعت، آبیاری و مالداری تخار، می‌گوید که قرار است در آینده‌‌ی‌ نزدیک‌ به هدف آگاهی‌دهی به کشاورزان آدرس‌های این مرکز را در شبکه‌های اجتماعی، یوتیوب و کتاب‌خانه‌ی ویژه‌ی کشاورزان ایجاد کنند. او می‌افزاید: «سطح آگاهی شان بلند رفته، این خدمات خوبی دیگری هم دارد که هیشه وقت فن‌آوری در حال پیش‌رفت است دربخش کشاورزی هم درحال پیش‌رفت است، ما در گذشته سه یا چهار گونه گندم اصلاح‌شده داشتیم و حالا ۱۳ گونه داریم.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

شماری از کشاورزان که از خدمات مرکز آنلاین ترویجی استفاده کرده اند، می‌گویند که این‌ مرکز توانسته مشکلات آنان را حل کند.

محمدشایق، کشاروز در تخار، می‌گوید که پس از دریافت مشورت از این مرکز، میزان حاصلات زمین‌هایش افزایش یافته است. او می‌افزاید: «ما به خاطری به مرکز خدمات آنلاین تماس گرفتیم که می‌خواهیم کاشت دوم داشته باشیم؛ در گذشته بادنجان رومی می‌کاشتم و مسلکی نبودم به همین خاطر میزان برداشت از زمین‌هایم کم بود؛ در سال روان که از مشورت‌های این مرکز بهره‌مند شدم، حاصلات زمین‌هایم دو برابر شده است.»

کمال‌الدین، دیگر کشاورز نیز، می‌گوید: «در گذشته غله‌ها را پی‌هم کاشت می‌کردیم؛ حالا روش‌های خوب را برای ما معرفی کرده که سبب افزایش حاصلات ما شده است.»

کارشناسان امور‌ کشاورزی در تخار، ایجاد مرکز خدمات آنلاین ترویجی برای کشاورزان را مؤثر می‌دانند و می‌گویند که ارائه‌ی خدمات آنلاین به کشاورزان می‌تواند بیش از ۷۰ درصد مشکلات آنان را حل کند.

فریض‌الله فروتن، کارشناس امور زراعتی درتخار، می‌گوید که با ترویج باغ‌داری معیاری، توزیع بذرهای اصلاح‌شده و ارائه‌ی خدمات به کشاورزان، می‌توان سکتور زراعت افغانستان را معیاری کرد. او می‌افزاید: «باید سیستم‌های ما میکانیزه می‌شد؛ باغ‌داری ترویج داده می‌شد، درکل توزیع تخم‌های بذری یا تولیدش فراهم شود، تعین سب‌ساییدی است که برای کشاورزان یک سب‌ساییدی درنظر گرفه شود؛ عوامل تولید که اگر کود یا تخم است یا وسایل میکانیزه‌ای است در اختیار کشاورزان قرار داده شود.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

این آگاهان، می‌افزایند که برای بلندبردن آگاهی کشاوزان نیاز است که آگاهی‌دهی از طریق رسانه‌های صوتی و تصویری نیز، بیش‌تر شود.

ریاست زراعت، آبیاری و مالداری تخار، نخستین اداره در سطح کشور است که مرکز ارائه‌ی خدمات ترویجی را راه ایجاد کرده است. باورمندی بر این است که اگر برای کشاورزان آگاهی‌‌دهی و خدمات بهتر ارائه شود، سکتور کشاورزی پیش‌رفت‌های چشم‌گیر خواهد داشت.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: