شماری از کشاورزان در فاریاب، می‌گویند که توزیع کمک‌های کشاورزی از سوی نهادهای کمک‌کننده عادلانه نیست و به کشاورزان واقعی نمی‌رسد. به گفته‌ی آن‌ها، از سوی ریاست زراعت، آبیاری و مالداری و نهادهای کمک‌رسان، هیچ کمکی از جمله کود کیمیاوی، بذر اصلاح‌شده، مکان و تجهیزات کشاورزی، به کشاورزان توزیع نشده است.

ذبیح‌الله که از ۳۰ سال به این سو در شهر میمنه، مرکز فاریاب سرگرم کشاورزی است، می‌گوید که به سبزخانه دست‌رسی ندارد و نمی‌تواند در زمستان کاشت داشته باشد و به گفته‌ی او، به همین دلیل بهای محصولات کشاورزی در بازار نیز افزایش می‌یابد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

ذبیح‌الله، می‌افزاید: «ریاست زراعت و دفترهای کمک‌کننده تا کنون حتا یک بوری کود و یک پاکت تخم برای ما نداده اند. گرین‌هوس‌ها/سبزخانه را که می‌بینم در امام صاحب و مناطق دیگر به کشاورزان مواد داده اند رشقه کاشت کرده اند؛ اما به ما نمی‌دهند و می‌گویند که زمین از شما نیست و بالای ما اعتماد ندارند.»

کشاورزان در فاریاب، می‌گویند که نهادهای کمک‌رسان با ساختن گلخانه‌ها به کسانی که سودی ندارند، کمک می‌کنند. اما به کشاورزان مسلکی هیچ کمکی وجود ندارد.

همین گونه، احمدجاوید، دیگر کشاورز در میمنه، می‌گوید که کود کیمیاوی، بذرهای اصلاح‌شده و سبزخانه‌ها به کسانی داده شده که کشاورز نیستند. او می‌افزاید: «در گل‌خانه‌ها هم پلاستیک‌ها پاره و آهن‌های شان فرسوده شده است. به نام دهقان گندم می‌آیند و کود و تمام چیز را می‌گیرند؛ اما دهقان بدبخت نمی‌بیند، اگر بگیرد هم یک بوری. ما هزاران بوری گندم و کود کیمیاوی را دیدیم که به بازار سیاه فروخته شده است.»

سبزخانه در فاریاب، عکس: سلام‌وطندار

با این حال، مسئولان در ریاست زراعت، آبیاری و مالداری فاریاب، با تأیید توزیع کمک به کشاورزان غیرمسلکی، می‌گویند که با مؤسسه‌های هم‌کار در ارتباط و هم‌آهنگی کامل اند؛ اما این نهادها پس از سروی، کمک‌ها را به افراد غیرمسلکی و بر اساس شناخت قبلی، توزیع می‌کنند. به گفته‌ی مسئولان، این مشکل در دوران جمهوری نیز وجود داشت.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

نورالهدا متوکل، معاون ریاست زراعت فاریاب، می‌گوید که برای پیش‌گیری از توزیع ناعادلانه‌ی کمک‌های کشاورزی، در هم‌آهنگی با وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، برنامه‌هایی را روی دست دارند که به زودی اجرا خواهند کرد. او می‌افزاید: «دهقان‌های عزیز ما که در قسمت گرین‌هوس‌ها شکایت کردند، صددرصد گفتار شان درست است. ما هم دیده‌ایم که در زمان جمهوری نیز افراد خود شان بوده یا به اربابان و کسانی که با دفترها ارتباط داشتند، توزیع شده است.»

گفتنی است که کشاورزان در فاریاب، افزون بر توزیع ناعادلانه‌ی کمک‌های کشاورزی، از نبود سردخانه برای نگه‌داری محصولات شان نیز شکایت دارند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: