رسانه‌های آمریکایی گزارش داده‌اند که خانواده‌های ۱۳ نظامی آمریکایی که در حملۀ انتحاری در میدان‌هوایی کابل کشته شدند، یافته‌های تحقیقاتی وزارت دفاع این کشور/پنتاگون را زیر پرسش می‌برند.

پنتاگون در اوایل ماه جاری میلادی اعلام کرد که بمب‌گذاری در نزدیکی درب ورودی میدان‌هوایی کابل؛ محلی که نظامیان آمریکایی در حال تلاش برای تخلیۀ شهروندان افغانستان بودند، قابل پیش‌گیری نبوده است.

خانواده‌های قربانیان این روی‌داد اما تأکید می‌کنند که دربارۀ یافته‌های این روی‌داد تردید دارند. شانا چاپل، مادر کریم نیکویی، تفنگ‌دار ۲۰ سالۀ آمریکایی که در این انفجار کشته شد، به روزنامۀ واشنگتن‌پُست گفته است: «همه تفنگ‌داران دریایی که آن‌جا بودند، به شما خواهند گفت که احساس ترس کرده‌اند.»

شانا چاپل افزوده است که این سربازان در وضعیت غیرقابل دفاعی قرار داشتند. او هم‌چنین با نتیجه‌گیری پنتاگون مبنی بر این‌که تلفات جانی ناشی از یک بمب‌گذاری منفرد بوده، مخالفت کرده است. به باور او، نظامیان آمریکایی پس از انفجار با شلیک سلاح‌های سبک، هدف قرار گرفته‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

برخی رسانه‌های غربی به نقل از تفنگ‌داران دریایی آمریکایی گفته‌ که پس از نفجار، آن‌ها مورد تیراندازی قرار گرفته‌اند. با این حال، این خانوادۀ قربانی تأکید کرده با سربازی صحبت کرده که او در جریان عملیات تخلیه، مورد شلیک قرار گرفته است.

شانا چاپل گفته است: «من شخصاً با یک بچه صحبت کردم، روبه‌رو در مراسم خاک‌سپاری پسرم. این‌گونه بود که متوجه تیراندازی شدم. او زخم خود را به من نشان داد و گفت به من شلیک شده است.»

در عین حال، مارک اشمیتز، یکی عضو دیگر از خانوادۀ قربانیان روی‌داد میدان‌هوایی کابل، گفته که در گزارش پنتاگون تناقض‌هایی را متوجه شده است. او از وزارت دفاع آمریکا خواسته برخی از قطعات فلزی که در بدن پسرش پیدا شده است را به‌طور خصوصی تجزیه و تحلیل کند. پنتاگون اما به او گفته که این قطعات دور ریخته شده است.

ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحدۀ آمریکا یا سنتکام، پیش از این با پخش تحقیقات خود در بیانیه‌یی گفته بود که هیچ مدرک قطعی مبنی بر زخمی‌شدن یا کشته‌شدن کسی در اثر شلیک گلوله، چه آمریکایی و چه افغانستانی، یافت نشده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

در آن‌زمان کنت فرانک مک‌کنزی، فرمانده سنتکام شواهد جمع‌آوری‌شدۀ کشته‌شدن بیش از ۱۰۰ تن، تجزیه و تحلیل کارشناسان، یافته‌های واقعیت و نتیجه‌گیری‌های تیم براساس آن شواهد را یک بررسی قانع‌کننده و واقعی خوانده بود. او تأیید کرده بود که تحقیقات اطلاعاتی را که او در روز حمله به رسانه‌ها ارائه کرده بود، رد می‌کند که گفته بود این یک عملیات پیچیده بوده است.

مک‌کنزی هم‌چنان گفته بود که این یافته‌ها نشان داده ساچمه‌های جاسازی‌شده در دستگاه انفجاری سبب ایجاد زخم‌هایی شبیه شلیک گلوله شده است.

حمله به میدان‌هوایی کابل در چهارم سنبله برابر با بیست‌وششم آگست سال ۲۰۲۱ در حالی که عملیات تخلیۀ آمریکا از این میدان‌هوایی جریان داشت، رخ داد. این نخستین حمله پس از تسلط امارت اسلامی بر افغانستان بود.

مسئولیت این حمله را گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش برعهده گرفته است. در این حمله نزدیک به ۲۰۰ تن از جمله ۱۳ سرباز آمریکایی کشته شدند. این حمله پس از تحولات سیاسی اخیر، مرگ‌بارترین حملۀ گروه داعش در افغانستان خوانده شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: