مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجۀ ترکیه می‌گوید که ممکن است ترکیه با امارات متحدۀ عربی و قطر میدان‌هوایی بین‌المللی کابل را مشترک مدیریت کند. او در گفت‌وگویی با روزنامۀ صباح ترکیه گفته که تاکنون توافقی در زمینۀ مدیریت میدان‌هوایی کابل با امارت اسلامی نشده است.

به گفتۀ وزیر خارجۀ ترکیه، پیش از تسلط امارت اسلامی بر افغانستان، ترکیه بخش نظامی میدان‌هوایی کابل را در چارچوب مأموریت ناتو رهبری می‌کرد، اما بخش غیرنظامی آن توسط یک شرکت اماراتی رهبری می‌شد. او تصریح کرده که شرکت اماراتی برای یک‌ونیم سال بخش غیرنظامی میدان‌هوایی کابل را مدیریت کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

وزیر خارجۀ ترکیه هم‌چنان گفته که کشورش با قطر به توافق رسیده و به تازه‌گی هیأت فنی نیز از ترکیه برای هماهنگی با قطر به دوحه رفته و این هیأت به کابل نیز سفر کرده است.

وزیر خارجۀ ترکیه افزوده است که کشورهای مختلف در این زمینه پیشنهادهایی را مطرح می‌کنند. او تأکید کرده که ولیعهد ابوظبی ماه گذشته در سفرش به ترکیه موضوع مشارکت در مدیریت میدان‌هوایی کابل را مطرح کرده بود؛ اما تاکنون پیشنهاد مشخصی از سوی طرف‌ها در این زمینه ارائه نشده است.

به گفتۀ او، پس از توافقات، پنج میدان‌هوایی به‌صورت مشترک از سوی ترکیه، قطر و امارات متحدۀ عربی مدیریت خواهد شد. پیش‌ از این، گزارش شده بود که قطر و ترکیه با امارت اسلامی دربارۀ مدیریت میدان‌های هوایی افغاستان به توافق رسیده‌اند، اما مولود چاووش اوغلو این موضوع را رد کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

افغانستان در حال حاضر پنج میدان هوایی بین‌المللی در کابل و ولایت‌های بلخ، قندهار، هرات و خوست دارد. پیش از این نیز ترکیه اعلام کرده بود که در صورت توافق با قطر و افغانستان می‌تواند میدان‌های هوایی بین‌المللی افغانستان را اداره و امنیت آن را تأمین کند.

با خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان و  تسلط امارت اسلامی بر این کشور، روند پروازهای عادی از میدان‌های هوایی متوقف شده و تاکنون این روند به حالت پیشین برنگشته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: