ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحدۀ آمریکا یا سنتکام، یافته‌های پژوهش تازه‌اش دربارۀ حملۀ انتحاری بر میدان‌هوایی کابل در ۲۶ آگست ۲۰۲۱، را پخش کرد. طبق یافته‌های پژوهش، برخلاف گزارش‌های ابتدایی، این یک حملۀ پیچیده نبوده است.

براساس نتایج این پژوهش، که در نتیجۀ گفت‌وگو با بیش از ۱۳۰ تن در یک دورۀ سه‌ونیم ماهه به‌دست آمده است، حمله بر میدان‌هوایی کابل تنها ناشی از دستگاه انفجاری بوده و هیچ مدرکی از کشته‌ یا زخمی‌شدن در اثر شلیک گلوله به‌دست نیامده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

کنت فرانک مک‌کنزی، فرمانده سنتکام، بیانیۀ ابتدایی‌اش در روز حمله که گفته بود این یک حملۀ پیچیده بوده، را رد کرده و افزوده که ساچمه‌های جاسازی‌شده در دستگاه انفجاری سبب ایجاد زخم‌هایی شبیه شلیک گلوله شده است و این موضوع تصور «حملۀ پیچیده» را به‌میان آورده است.

او افزوده است: «شواهد جمع‌آوری‌شده، گواهی بیش از ۱۰۰ تن، تجزیه و تحلیل کارشناسان، یافته‌های واقعیت و نتیجه‌گیری‌های تیم بربنیاد شواهد، یک بررسی قانع‌کننده و واقعی‌ست».

فرمانده سنتکام تأکید کرده است که هیچ چیزی نمی‌تواند نیروهای آمریکایی که در این حمله جان باخته‌اند را بازگرداند، اما مهم است «آن‌چه اتفاق افتاده را کامل بدانیم.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

حمله بر میدان‌هوای کابل به تاریخ ۲۶ آگست ۲۰۲۱ (۴ سنبله ۱۴۰۰)، در جریان روند تخلیۀ نیروهای خارجی پس از تسلط امارت اسلامی بر افغانستان انجام شد که در نتیجۀ آن حدود ۱۶۰ غیرنظامی افغان و ۱۳ سرباز آمریکایی کشته شدند.

مسئولیت این حمله را گروه داعش برعهده گرفت.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: