ارزگان، از جمله ولایت‌هایی است که بادام آن معروف و از کیفیت خوبی برخوردار است؛ اما خشک‌سالی‌ به باغ‌های بادام این ولایت آسیب جدی وارد کرده و نیمی از درختان بادام در ارزگان خشک شده است.

شماری از باغ‌داران بادام در ارزگان، به سلام‌وطندار می‌گویند که محصولات بادام شان نسبت به سال گذشته کاهش چشم‌گیری داشته و به دلیل کم‌بود آب، نیمی از درختان بادام در این ولایت از بین رفته و این مسئله، زیان‌های مالی هنگفتی را به آن‌ها وارد کرده است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

گل‌محمد، یک تن از باغ‌داران در ارزگان، می‌گوید: «حاصلات بادام به دلیل خشک‌سالی امسال کاهش یافته است. سال گذشته برمه‌ها آب داشت؛ اما امسال محصول بادام ۵۰ درصد کاهش یافته است. نیمی از درختان بادام خشک شده است. پارسال پنج خروار بادام برداشت کردم؛ اما امسال به چهار خروار کاهش یافته است.»

حمیدالله، یک تن دیگر از باغ‌داران در ارزگان، نیز می‌گوید: «این باغ قبلاً سه تا چهار خروار بادام حاصل می‌داد، اکنون دو خروار هم نمی‌شود؛ زیرا کم‌آبی است، بیش‌تر درختانم خشک شده است. عمده‌ترین مشکلات ما به خاطر آب است. از مسئولان تقاضا داریم که زمینه‌ای را برای ما فراهم کنند تا در آینده بادام از این مشکل خلاص شود.»

شماری از فروشندگان بادام در ارزگان، نیز می‌گویند که تولید بادام نسبت به سال‌های گذشته در این ولایت، کاهش چشم‌گیری داشته و این مسئله بر کسب‌وکار آنان هم تأثیر منفی گذاشته است.

محمدعوض، در این باره به سلام‌وطندار می‌گوید: «باغ‌دارانی که در گذشته هشت خروار بادام به دست می‌آوردند، امسال سه خروار بادام به دست آورده اند. آنان می‌گویند که خشک‌سالی سبب کاهش محصولات بادام شده است. بهایش خوب است و نسبت به پارسال ۱۰۰ تا ۲۰۰ افغا‌نی افزایش یافته؛ زیرا بادام کم است.»

در همین حال، مسئولان در ریاست زراعت، آبیاری و مالداری ارزگان، با این که مشکلات باغ‌داران را می‌پذیرند؛ اما می‌گویند که به مشکلات باغ‌داران رسیدگی کرده اند و به تلاش‌های خود در این زمینه ادامه خواهند داد.

عبدالمنان فاروقی، سخن‌گوی ریاست زراعت ارزگان، می‌گوید: «به راستی که کشاورزان ارزگان مشکلات دارند و ما به مشکلات آن‌ها رسیدگی نیز کرده‌ایم. ما همیشه در زمینه‌ی سلامت گیاهان با آن‌ها هم‌کاری داشته‌ایم و می‌ماند این که باغ‌ها با خشک‌شدن روبه‌رو هستند. دلیل آن این است که در چند سال گذشته در ارزگان خشک‌سالی بوده و درختان بادام به آب زیادی نیاز دارند و اگر آب به آن‌ها نرسد، خشک می‌شوند. ما از مسئولان وزارت زراعت نیز درخواست کرده‌ایم و آن‌ها نیز قول داده اند که در سیستم آبیاری با ما و شما هم‌کاری همه‌جانبه خواهند کرد.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

سخن‌گوی ریاست زراعت ارزگان، می‌افزاید که کشاورزان در برخی مناطق، باغ‌های بادام را عمدی قطع کرده و به جای آن درختان انجیر کاشته اند؛ زیرا انجیر در این ولایت محصولات خوبی داده است.

بر اساس معلومات ریاست زراعت ارزگان، ۵۹۹۰ هکتار از زمین‌های این ولایت به باغ‌های بادام اختصاص یافته و امسال از این مقدار زمین ۲۳ هزار و ۹۶۰ تُن بادام برداشت شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: