شماری از باغ‌داران در سمنگان، می‌گویند که به دلیل سرمای زیاد در زمستان سال گذشته، حاصلات بادام شان امسال ۸۰ تا ۹۰ درصد کاهش یافته است.

کمال‌الدین، یکی از باغ‌داران در سمنگان که چندین سال است باغ‌داری می‌کند، می‌گوید که ۱۰ جریب زمینش را به کاشت چندین گونه بادام، از جمله بادام ستاربایی، قهاربایی، شکوربایی، ستاربایی مخملی و… اختصاص داده که بهای هر کدام آن‌ها متفاوت است.

به گفته‌ی کمال‌الدین، درآمدش در سال گذشته حدود ۵۰۰ هزار افغانی بوده؛ اما سال گذشته سرمای زیاد به درختانش آسیب زده و حاصلات باغ‌های بادامش به گونه‌ی چشم‌گیری کاهش یافته است.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

او می‌افزاید: «همین ۱۰ جریب زمین را که پارسال دهقانش بودم، تقریباً ۵۰۰ هزار افغانی از همین زمین حاصل گرفته بودم. امسال زمستانی که تیر شد، بسیار شدید خنک شد. درخت‌های ما را خنک زد. وقتی خنک زد، امسال حاصلاتش نسبت به پارسال بسیار کم است، از ۱۰۰ درصد ۲۰ درصد امسال بادام گرفته است.»

عبدالخلیل، یکی دیگر از باغ‌داران در سمنگان، به سلام‌وطندار می‌گوید که باغ‌داری تنها راه کسب درآمدش است؛ اما امسال به دلیل سرمای زیاد، حاصلات بادامش ۹۰ درصد کاهش یافته است. به گفته‌ی او، سرمای شدید امسال غنچه‌ها و شکوفه‌های بادام را از بین برد و درختان بادام‌ او تنها ۱۰ درصد حاصل داده است.

در همین حال، مسئولان در ریاست زراعت در سمنگان، نیز می‌‌گویند که تغییرات اقلیمی و سردی بیش از اندازه‌ی هوا سبب شده است که حاصلات بادام این ولایت بیش از ۶۰ درصد کاهش یابد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

عبدالخلیل کریمی، آمر امور زراعت در ریاست زراعت، آبیاری و مالداری سمنگان، می‌گوید که بیش‌تر از شش هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی این ولایت به باغ‌های بادام اختصاص یافته؛ اما سرمای شدید امسال روی حاصلات بادام تأثیر منفی گذاشته است.

او می‌افزاید: «در سال‌های اخیر گاه به اثر گرمی و گاه سردی، بادام متضرر می‌شد. بدبختانه امسال در اثر سردی بیش از حد، بادام خیلی متضرر شده است. حدود ۶۰ درصد یا بیش‌تر از او درخت‌های ما را خنک زده و از حاصل باز مانده است. بالاتر از پنج هزار، شش هزار هکتار زمین به شمول ولسوالی‌ها زیر پوشش بادام است.»

گفتنی است که سمنگان در شمال کشور از جمله ولایت‌های کشاورزی است که بیش‌تر باشندگان آن مشغول کشاورزی و مال‌داری اند. در این ولایت گونه‌های میوه‌ی تازه و خشک تولید می‌شود؛ اما بادام سمنگانی از شهرت خاصی برخوردار است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: