بادام از جمله میوه‌های خشک در کشور محسوب می‌شود. این محصول، سالانه به کشورهای خارجی صادر می‌شود و از شهرت جهانی برخوردار است. باغ‌داران در کندز همه‌ساله از محصولات بادام این ولایت مفاد خوبی به‌دست می‌آورند.

هرچند طی سال‌های گذشته باغ‌داران به‌دلیل مشکلات ناامنی و جنگ نمی‌توانستند به راحتی بادام‌های‌شان را جمع‌آوری کنند و به مرکز بیاورند؛ اما ام‌سال در این زمینه مشکلی ندارند.

باغ‌داران در کندز ام‌سال از افزایش حاصلات بادام در این ولایت خبر می‌دهند، اما از نبود بازار مناسب و هم‌چنان نبود صادرات این محصول به بیرون از کشور، نگران‌اند.

عبدالرحیم، یک تن از باغ‌داران در کندز که به‌ تازه‌گی حاصلات بادام باغ‌هایش را جمع‌آوری کرده و برای فروش به بزرگ‌ترین بازار فروش بادام این ولایت آورده است، می‌گوید که ام‌سال بازار خوبی برای فروش این محصول وجود ندارد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

به گفتۀ این باغ‌دار کندزی، در صورتی که تاجران این محصول را خریداری کنند و به بیرون از کشور انتقال دهند، بازار آن‌ها رونق خواهد یافت.

او می‌افزاید: «ام‌سال حاصلات بادام خیلی خوب است؛ اما نرخ‌ها کمی پایین است. تجارت نمی‌شود، اگر تجارت شود، نرخ‌ها هم خوب می‌شود.»

دوست‌محمد، باشندۀ روستای «زرکمر» ولسوالی امام‌صاحب کندز، می‌گوید که حاصلات بادام ام‌سال نسبت به سال گذشته افزایش چشم‌گیری یافته است. به گفتۀ او، بازار فروش وجود ندارد و از مسئولان می‌خواهند که بازار مناسب برای آن‌ها ایجاد کنند.

سیدعلم، دکان‌دار در سرای بادام شهر کندز است. او نیز از افزایش حاصلات بادام سخن می‌زند و می‌گوید که در گذشته به‌دلیل ناامنی‌ها و درگیری‌ها نمی‌توانستند از ولسوالی‌ها بادام خریداری کنند.

به گفتۀ او، بادامی که در بازار بیش‌ترین خرید را دارد، «ستاربایی» یا کاغذی‌ست و به‌دلیل صادرات آن به هند، علاقه‌مند زیاد دارد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در همین حال، عبدالغفار صدیقی، سرپرست ریاست زراعت کندز می‌گوید که ام‌سال حاصلات بادام نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد افزایش یافته است.

به گفتۀ صدیقی، ریاست زراعت به باغ‌داران داروهای باکیفیت و پمپ‌های داروپاشی را برای ازبین‌بردن ویروس‌ها توزیع کرده‌ است. او می‌افزاید که آنان سال گذشته نهال‌های اصلاح‌شدۀ بادام را به شمار بسیاری از باغ‌داران توزیع کرده بودند و در آینده نیز تصمیم دارند نهال‌های اصلاح‌شده و مثمر را توزیع کنند.

عبدالغفار صدیقی می‌گوید‌: «سال گذشته ۶۵۸۰ هکتار زمین بادام کشت شده بود که از همین ساحات کشت‌شده ۶۵۱۱ تُن بادام جمع‌آوری شد. ام‌سال از همان ساحات کشت‌شده حدود ۸۴۶۵ تُن بادام تخمین زده شده است که نظر به سال گذشته ۳۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد.»

کندز در شمال‌شرق کشور از ولایت‌های زراعتی محسوب می‌شود که با داشتن آب‌وهوای مناسب، باغ‌داری در آن رشد چشم‌گیری دارد. بادام در این ولایت گونه‌های بسیار دارد که مشهورترین آن ستاربایی، قنبری، قهاربایی، مروجی و واحدی است. ولسوالی‌های چهاردره، قلعۀزال و امام‌صاحب از تولیدکننده‌گان بادام در کندز به‌شمار می‌رود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: