مسئولان محلی هرات می‌گویند که با شکستن «شول‌ پسته»، ام‌سال در این ولایت حدود ۴ هزار تُن پسته از پسته‌لیق این ولایت به‌دست آمده است.

پیرمحمد حلیمی، رئیس زراعت، آبیاری و مالداری هرات، می‌گوید که ام‌سال با مدیریت کامل نیروهای امنیتی زمانی شول پسته شکسته شد که پستۀ این ولایت کامل رسیده است.

آقای حلیمی می‌افزاید که ام‌سال ۳.۵ تا ۴ هزار تُن حاصلات پسته از پسته‌لیق هرات جمع‌آوری شده که منبع عایداتی خوبی برای مردم فراهم شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

به گفتۀ رئیس زراعت، آبیاری و مالداری هرات، پسته ام‌سال به‌طور عادلانه توسط هزاران تن از باشنده‌گان این ولایت و سایر ولایت‌ها جمع‌آوری شده است.

از سویی هم، ملا سنگین عابد، ولسوال کشک کهنۀ هرات، می‌گوید که نیروهای امنیتی تسلط کامل بر حفظ پسته داشته و تا زمان پخته‌شدن درست پسته، به هیچ کس اجازۀ جمع‌آوری آن را نداده‌اند.

آقای عابد می‌افزاید که نیروهای امنیتی در این ولسوالی از تمامی جنگلات حفاظت می‌کنند و اجازۀ قطع و غصب را به هیچ کس نمی‌دهند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

با این حال، شماری از افرادی که از جمع‌آوری پسته درآمد به‌دست آورده‌اند، می‌گویند که ام‌سال بدون دغدغۀ امنیتی آنان از جمع‌آوری پسته درآمد خوبی به‌دست آورده‌اند که با آن می‌توانند مشکلات اقتصادی‌شان را رفع کنند.

وحید احمد، باشندۀ ولسوالی کشک کهنه، می‌گوید که در یک روز ۹ هزار افغانی از بابت جمع‌آوری پسته به‌دست آورده است.

لازم به یادآوری‌ست که در سال‌های گذشته جمع‌آوری پسته پیش از وقت صورت می‌گرفت که علاوه بر خام‌بودن پسته، درآمدهای مردم نیز کم بود. اما ام‌سال بدون مداخلۀ افراد زورگو و نظارت دولت، مردم عام به‌طور عادلانه توانستند از این طریق درآمد خوبی به‌دست بیاورند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: