مقام‌های محلی بامیان در یک نشست خبری از کشف سه اثر باستانی از روستای «ده‌سرخک» ولسوالی یکاولنگ نمبر ۲ این ولایت خبر داده‌اند.

اسحاق موحد، رئیس اطلاعات و فرهنگ ولایت بامیان می‌گوید که این اثرها شامل « آفتابه»، «لگن» و «سماوار» می‌شوند.

او می‌گوید که این اثرها ۱۲ روز پیش از روستای «ده‌سرخک» از سوی کودکان این روستا یافت شده و به ادارۀ ولسوالی یکاولنگ نمبر ۲ و نیروهای امنیتی سپرده شده بود.

به گفتۀ او، هنوز زود است دربارۀ نوعیت و دیرینه‌گی این اثرها صحبت شود؛ چون نیاز است روی این اثرهای تاریخی تحقیقات باستان‌شناسی و تاریخ‌نگاری انجام شود.

سیدانور رحمتی، والی بامیان می‌گوید که بامیان مهد تمدن و فرهنگ است. به گفتۀ او، ادارۀ محلی بامیان روی کتابی‌ کار می‌کند که تمام اثرهای تاریخی و فرهنگی این ولایت در آن به معرفی گرفته می‌شود.

والی بامیان می‌افزاید، حکومت مرکزی و محلی تلاش می‌کنند اثرهای باستانی بامیان نگه‌داری و بازسازی شوند.

به گفتۀ والی بامیان، موسسۀ «فیروزکوه» کاروان‌سرای شش‌پل را در این ولایت بازسازی می‌کند که با بازسازی این کاروان‌سرا از آن به‌عنوان مرکز توسعۀ صنایع دستی مناطق مرکزی کشور استفاده خواهد شد.

مقام‌های محلی بامیان می‌‌گویند که ریاست‌جمهوری هدایت داده است نخست ساحات باستانی این ولایت استملاک و پس از آن برای نگه‌داری از این ساحات دیوار محافظتی ساخته شود.

گفته می‌شود هم‌اکنون برخی از باشنده‌گان محل از شماری از این اثرهای باستانی به‌حیث زباله‌دانی و طویلۀ چهارپایان استفاده می‌کنند.

بامیان در مرکز کشور از ولایت‌های باستانی به شمار می‌رود که اثرهای سه دورۀ تمدنی زرتشتی، بودایی و اسلام در این ولایت وجود دارد، اما برای نگه‌داری و معرفی این اثرهای شکوه‌مند تاکنون کاری صورت نگرفته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: