سازمان جهانی بهداشت، روز گذشته (یک‌شنبه، ۲۰ جوزا) با پخش گزارشی در باره‌ی وضعیت صحی در افغانستان، گفته است که روزانه ۲۴ مادر و ۱۶۷ کودک در این کشور به دلیل بیماری‌های قابل پیش‌گیری در هنگام زایمان جان خود را از دست می‌دهند. این سازمان، هشدار داده است که با کاهش بودجه‌ی این نهاد، آمار مرگ‌ومیر مادران و کودکان در افغانستان افزایش خواهد یافت.

در بخشی از گزارش در این باره آمده ‌است: «روزانه ۲۴ مادر و ۱۶۷ کودک در افغانستان به دلیل بیماری‌های قابل پیش‌گیری در هنگام زایمان جان خود را از دست می‌دهند و اگر بودجه کاهش یابد، این آمار افزایش خواهد یافت. ما برای مقابله با خطرهای جدی به ۳۵۲ میلیون دالر اضافی نیاز داریم.»

سازمان جهانی بهداشت، افزوده که در سال گذشته‌ی میلادی، به دلیل کاهش بودجه مجبور شده دروازه‌های ۴۲۸ مرکز صحی ثابت و سیار را بسته کند که این سبب شده است تا تأثیر مخربی به ۶۰۰ هزار کودک زیر پنج سال و بیش از ۲۴۰ هزار زن باردار بگذارد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

در همین حال، راضیه، باشنده‌ی هرات، می‌گوید که عروس باردارش را با کودکش به دلیل بیماری کم‌خونی از دست داده است. «عروسم حامله بود؛ بردیم به زایش‌گاه؛ هم عروسم فوت کرد و پسرش را هم از دست دادیم. دکتران/پزشکان دلیل مرگ شان را کم‌خونی گفتند.»

همین گونه، شاه‌جهان، باشنده‌ی پروان و مادری دوگانگی است که به دلیل بیماری کم‌خونی یک نوزادش را از دست داده و نوزاد دیگرش را در شفاخانه بستری کرده است. «چند شب است که خون داده‌ام به کودک نوزادم که در شفاخانه بستری است، حالا دیگر خون پیدا نمی‌شود.»

مسئولان در وزارت صحت عامه‌ی حکومت سرپرست اما با رد گزارش سازمان جهانی بهداشت در باره‌ی وضعیت صحی در افغانستان، می‌گویند که رقم مرگ‌ومیر مادران و کودکان در هنگام زایمان در کشور کاهش یافته است.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

شرافت زمان امرخیل، سخن‌گوی وزارت صحت عامه، به سلام‌وطندار می‌گوید که به دلیل افزایش مرکزهای صحی در افغانستان در پنج ماه گذشته‌ی میلادی، ۳۰۰ مادر در هنگام زایمان در سراسر افغانستان جان خود را از دست داده اند.

او می‌افزاید: «ما گزارش سازمان جهانی بهداشت را رد می‌کنیم و می‌گوییم که رقم مرگ‌ومیر مادران و کودکان در افغانستان کاهش یافته است. در یک سال گذشته ۳۵۰ مرکز صحی را در مناطق دوردست ایجاد کرده‌ایم و این افزایش نشان می‌دهد که در پنج ماه گذشته ۳۰۰ مادر در هنگام زایمان جان خود را از دست داده اند.»

مسئولان در وزارت صحت عامه، می‌افزایند که در سال روان خورشیدی در نظر دارند ۲۸۸ مرکز عرضه‌ی خدمات صحی ویژه‌ی مادر و نوزاد را در کشور بسازند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: