مسئولان انجمن پزشکان نسایی ولادی افغانستان می‌گویند که میزان مرگ‌ومیر مادران نسبت به گذشته افزایش یافته است. آنان افزایش مرگ‌ومیر مادران را تکان‌دهنده می‌خوانند و می‌گویند که افزایش فقر، عدم دست‌رسی به خدمات صحی و کم‌بود پوسونل صحی، از عوامل اصلی آن است.

نجم‌السماء شفاجو، رئیس انجمن پزشکان نسایی ولادی افغانستان، امروز در سمپوزیم دو روزۀ ارتقای ظرفیت پزشکان در کابل می‌گوید با آن‌که آمار دقیق مرگ‌ومیر مادران نزد آنان نیست، اما براساس معلومات این نهاد، میزان آن به بلندترین حد خود رسیده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

او می‌گوید: «آمار مرگ‌ومیر مادران در افغانستان که طی آخرین آماری که از دیپارتمنت صحت باروری وزارت صحت عامه داشتیم، یک بار از ۶۶۱ فوت در هر ۱۰۰ هزار ولادت زنده به ۶۳۸ فوت در هر ۱۰۰ هزار ولادت زنده کاهش یافته بود. اما این آمار دوباره بلند رفته که یونیسف، آسیا و جهان را تکان داده است.»

خواستیم دیدگاه وزارت صحت ‌عامه را دربارۀ تدابیر این وزارت برای کاهش مرگ‌ومیر مادران داشته باشیم؛ اما مسئولان این وزارت به تماس‌های ما پاسخ ندادند.

در همین حال، انجمن پزشکان نسایی ولادی افغانستان برای کاهش میزان مرگ‌ومیر مادران، سمپوزیم دو روزه را برگزار کرده و در تلاش است که با ارتقای ظرفیت پزشکان نسایی ولادی، خدمات صحی را به‌طور درست به زنان ارائه کند.

شرکت‌کننده‌گان این سمپوزیم برگزاری چنین برنامه‌ها را برای بلندبردن توانایی‌ها و مهارت‌های پزشکان مفید می‌خوانند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

نگرانی از افزایش مرگ‌ومیر مادران بنابر دست‌رسی‌نداشتن به خدمات صحی در حالی مطرح می‌شود که براساس آمار وزارت صحت عامه، حدود ۲۸ هزار قابلۀ راجسترشده نزد این وزارت بی‌کار اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: