صندوق جمعیت سازمان ملل متحد، اعلام کرده است که افغانستان بیش‌ترین میزان مرگ‌ومیر مادران در آسیا را دارد. این نهاد گفته‌ است که در هر دو ساعت، یک زن در افغانستان به‌دلیل عوارض زایمان و بارداری جان می‌دهد.

صندوق جمعیت سازمان ملل متحد امروز با پخش گزارشی گفته است که در هر ۱۰۰ هزار ولادت در افغانستان، ۶۳۸ مادر جان‌‌های‌شان را از دست می‌دهند که بالاترین میزان مرگ‌ومیر مادران در منطقۀ آسیا و اقیانوسیه است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

این نهاد هشدار داده است که انتظار می‌رود بدون کمک و رسیده‌گی به‌موقع و مناسب به سلامت مادران در افغانستان، وضعیت آنان بدتر شود.

صندوق جمعیت سازمان ملل متحد افزوده است که برای رسیده‌گی به وضعیت و ارائۀ کمک‌های بشردوستانه به افغانستان، به بیش از ۲۵۰ میلیون دالر کمک مالی در سال ۲۰۲۲ نیاز دارد.

در گزارش آمده است که این مقدار پول به‌منظور رسیدگی به نیازهای صحی مادران باردار و حفاظت از ۹.۳ میلیون شهروند افغانستان از جمله ۲٫۲ میلیون زن در سنین بارداری، ۲٫۳ نوجوان و ۲۸۹ هزار زن دیگر که در آستانۀ زایمان هستند، درخواست شده است.

الکساندر ساشا بودیروزا، نمایندۀ صندوق جمعیت ملل متحد گفته است که بحران افغانستان بیش از همه، تأثیر جدی بر زنان و دختران این کشور گذاشته است. به گفتۀ او، پس از آگست ۲۰۲۱، موارد بسیاری از خشونت‌های مبتنی بر جنسیت در این کشور گزارش شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

مرگ‌ومیر‌ مادران در افغانستان به‌ویژه در ولایت‌های دوردست کشور هم‌واره از نگرانی‌های جدی بوده است. در چند ماه پسین، افزایش فقر خانواده‌ها و دست‌رسی‌نداشتن به مراقبت‌های بهداشتی، بر عوامل مرگ‌ومیر مادران افزوده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: