مسئولان محلی بدخشان می‌گویند، دو زن جوان که باشنده‌گان ولسوالی راغستان بودند، در فاصلۀ زمانی سه روز گذشته در این ولایت جان باخته‌اند.

دکتر نوشین گهر کریمی، معاون ریاست صحت بدخشان می‌گوید که درد زایمان و نیز انتقال‌نشدن به موقع آن‌ها به شفاخانه، دلیل مرگ این دو زن بوده است.

معاون ریاست صحت بدخشان می‌گوید که دو زن تازه جان‌باخته ۱۶ و ۱۷ ساله بودند. او تأکید می‌کند که ازدواج زیر سن از عامل‌های مرگ این دو زن بوده است. بانو کریمی نیز می‌گوید که مرکزهای صحی در ولسوالی‌های راغستان، کوهستان و یاوان خدمات صحی ندارند و به‌دلیل صعب‌العبوربودن راه‌های مواصلاتی سبب می‌شود که زنان باردار متقبل تلفات شوند.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

دکتر نوشین گهر کریمی، معاون ریاست صحت بدخشان

معاون ریاست صحت بدخشان می‌افزاید، دو زن جان‌باخته در وضعیتی به شفاخانۀ ولایتی این ولایت انتقال یافته بودند که پزشکان نمی‌توانستند به آن‌ها کمک کنند و جان‌های‌شان را از دست دادند.

او می‌گوید که برای جلوگیری از تکرار چنین روی‌دادهایی باید مرکزهای صحی در ولسوالی‌های راغستان، کوهستان و یاوان به شفاخانه ارتقا کنند تا میزان دست‌رسی مادران باردار به خدمات نسایی-ولادی بیش‌تر شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

ولسوالی‌های راغستان، کوهستان و یاوان بدخشان در گذشته بیش‌ترین مورد مرگ‌ومیر مادران را داشته است و ثبت موارد یادشده بدخشان را رکورددار بیش‌ترین مورد مرگ‌ومیر مادران در سال ۲۰۰۱ کرده بود. در سال‌های گذشته با تلاش نهادهای بین‌المللی آمار مرگ‌ومیر مادران کاهش یافته بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: