ازدواج‌های اجباری و زیر سن یکی از پدیده‌های ناخوشایند و رنج‌آور بشری بوده که از اوایل زنده‌گی بشر تاکنون ادامه دارد. این پدیده به گونۀ بسیار گسترده و وحشت‌ناکی به علت‌ها و مشکلات مختلفی در افغانستان هنوز هم در میزان بلندی اتفاق می‌افتد. بیش‌تر کسانی که قربانی ازدواج‌های اجباری و زیر سن می‌شوند، در حالی که زنان و مردان هر دو قربانی دانسته می‌شوند؛ اما زنان بیش‌تر آسیب‌‎دیده و به مشکلات بزرگی دچار می‌شوند.

ازدواج‌های اجباری و زیر سن عموماً به دلیل‌های فرهنگ‌های سنتی و نادرست، فقر و بی‌خبری مردم و خانواده‌ها که آگاهی درستی از اسلام و حقوق کودکان ندارند، صورت می‌گیرد.

یکی از دلیل‌هایی که خانواده‌ها را وادار به این‌که دختران و پسران‌شان را خُردسال و زیر سن مجبور به ازدواج بکنند، نبود برنامه‌های سرگر‌م‌کننده مانند مکتب‌، دانشگاه و برنامه‌های هنری می‌باشد و این خود سبب می‌شود که جوانان دیگر فکری برای آینده نداشته باشند و تمام افکارشان را ازدواج و تشکیل خانواده فرا می‌گیرد. در حالی که آن‌ها هیچ فهمی دربارۀ مشکلات و مسئولیت‌هایی که قرار است با آن روبه‌رو شوند، ندارند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

ازدواج‌های اجباری و زیر سن مشکلی بزرگ برای آیندۀ کشور نیز به حساب می‌آید؛ زیرا جوانان انگیزه برای هیچ‌کاری نمی‌داشته باشند. نه‌تنها افکار خود؛ بل‌ فرزندانی که قرار است به‌دنیا بیاورند را هم مسموم کرده و هم خود و هم فرزندان‌شان با خطرها و مشکلاتی بزرگی روبه‌رو خواهند شد.

ما سالانه مادران بسیاری را به‌دلیل این‌که زود و زیرسن ازدواج می‌کنند و تحمل باردارشدن و زایمان را ندارند، از دست می‌دهیم. ازدواج‌های اجباری و زیر سن سبب به‌وجوآمدن مشکلاتی بزرگ‌تری هم می‌شوند؛ مانند این‌که خیلی از زنان دچار اختلا‌ل‌های روانی شدید می‌شوند. هم‌چنان بسیاری از مادران و زنان دست به خودکشی می‌زنند؛ زیرا آن‌ها هنوز توانایی مشکلات زنده‌گی مشترک را ندارند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

چه‌گونه باید از ازدواج‌های اجباری و زیر سن جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از ازدواج‌های اجباری و زیر سن باید اشتغال‌زایی کنیم تا بی‌کاری مردم خاتمه یابد. هم‌چنان از طریق عالمان دین، آموزگاران و رسانه‌ها معلومات دقیق و درست برای مردم باید داده شود. برای زنان و افرادی که میزان آگاهی‌شان در این زمینه اندک است، باید کارگاهای آموزشی برگزار شود.

نویسنده: سمیه صبا

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: