دو هفته پیش روند بازگشت داوطلبانۀ آواره‌گان داخلی از شهر کابل به ولایت‌های‌شان آغاز شد. عبدالبصیر رسولی، نمایندۀ عمومی آواره‌گان داخلی می‌گوید که از زمان آغاز روند بازگشت داوطلبانۀ آواره‌گان داخلی تاکنون، ۷۰۰ خانواده به ولایت‌های‌شان بازگشته‌اند و این روند هم‌چنان ادامه دارد.

نمایندۀ عمومی آواره‌گان داخلی می‌گوید، به آواره‌گانی که به گونۀ دواطلبانه به محل‌های اصلی زنده‌گی‌شان می‌روند، کمک نقدی شده بود. اما به گفتۀ او، شماری از آنان برای به‌دست‌آوردن پول و مواد خوراکی بیش‌تر، دوباره به کابل آمده‌اند. آقای رسولی می‌افزاید که امارت اسلامی پس از شناسایی، آنان را دوباره به ولایت‌های‌شان فرستاده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

عبدالبصیر رسولی می‌گوید، «مهاجرینی که کمک هم‌راه‌شان صورت گرفت، به ولایت‌های‌شان رفته بودند، اما شماری از آن‌ها دوباره برگشت کرده‌اند. این خانواده‌ها را از طریق نماینده‌هایی که در هر فاز یک نماینده داشتیم، شناسایی کردیم و به پنجۀ قانون سپردیم. رئیس مهاجرین ولایت کابل که معرفی شد و آن‌ها را زندانی کردند.»

در همین‌ حال، باشنده‌گان برخی از ولایت‌ها با تأیید بازگشت دوبارۀ آواره‌گان داخلی به کابل می‌گویند، افرادی فرصت‌طلب با رسیدن به محل اصلی زنده‌گی‌شان از دیگران نیز می‌خواهند که برای دریافت کمک نقدی و مواد خوراکی به کابل بروند.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

با این حال، باشنده‌گان تخار نیز می‌گویند، روند بازگشت آواره‌گان به ولایت‌های‌شان شفاف نبوده و این مسأله سبب شده است که آواره‌گان برای دریافت کمک بیش‌تر دوباره به کابل بروند.

پس از سقوط پی‌هم ولایت‌ها به‌دست طالبان، باشنده‌گان ولایت‌های کندز، بدخشان، تخار، بغلان، دایکندی و سرپل برای زنده‌ماندن به کابل آواره و در مکان‌های مشخص جابه‌جا شدند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: