حدود یک ماه می‌شود که در ولسوالی‌های سه‌گانۀ اندراب ولایت بغلان درگیری جریان دارد و هماکنون نیز درگیری در بخشهایی از ولسوالی پل‌حصار میان نیروهای مقاومت و نیروهای طالبان ادامه دارد.

به گفتۀ مسئولان، در اثر این درگیری‌ها نزدیک به ۱۰ هزار خانواده خانه‌های‌شان را ترک کرده، شماری به بیرون از ولایت و شمار بسیاری هم به ولسوالی پل‌حصار پناه برده‌اند.

عبدالباسط مناجی، ولسوال پیشین پل‌حصار به سلام‌وطندار می‌گوید که ۴ هزار خانواده تنها در چندین روستای کوهستانی این ولسوالی جابه‌جا شده‌اند و در وضعیت بدی به‌سر می‌برند. عبدالباسط مناجی می‌افزاید که این خانواده‌ها به مواد غذایی دست‌رسی ندارند و هیچ نهادی نیز برای بررسی آنان به این ولسوالی نیامده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

عارف خان، نمایندۀ این بی‌جاشده‌گان می‌گوید که زنان و کودکان در وضعیت بدی به‌سر می‌برند و حتی آنان سرپناه ندارند. عارف خان می‌افزاید که نبود مرکزهای صحی، نبود مواد اولیه و پوشاک از مشکلات عمدۀ آنان است.

به گفتۀ او، این بی‌جاشده‌گان در زمان درگیری‌ها تنها جان خود را نجات داده و تمامی وسایل‌شان را در خانه‌های‌شان گذاشته‌اند.

در همین حال، منابع در ریاست مهاجران بغلان می‌گویند که پس از حمله‌های نیروهای مقاومت بر نیروهای طالبان در ولسوالی‌های سه‌گانۀ اندراب، طالبان اجازه نداده‌اند که تیم سروی به این ولسوالی‌ها فرستاده شود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این منابع می‌افزایند که به همین دلیل تاکنون رقم دقیق از بی‌جاشده‌گان و وضعیت آنان در دست نیست. به گفتۀ منابع، مواد در اختیار ریاست مهاجران بغلان موجود است و اجازۀ انتقال آن به این ولسوالی‌ها داده نشده است.

خواستیم دیدگاه مسئولان طالبان در بغلان را نیز در گزارش داشته باشیم؛ اما با تماس‌های پی‌هم موفق نشدیم. مسئولان پیشین محلی در ولسوالی پل‌حصار هشدار می‌دهند که اگر به وضعیت این بی‌جاشده‌گان رسیده‌گی نشود، فاجعۀ بزرگ انسانی رخ خواهد داد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: