شماری از بی‌جاشده‌گان که در نتیجۀ جنگ‌ها میان طالبان و حکومت پیشین از ولایت‌های تخار، کندز، سرپل و دیگر ولایت‌ها به کابل آواره شده‌اند و در پارک شهر نو شب‌وروزشان را سپری می‌کنند، به خانه‌های‌شان انتقال داده می‌شوند.

عبدالمتین رحیم‌زی، رئیس مهاجران و عودت‌کننده‌گان ولایت کابل، امروز در یک نشست خبری می‌گوید، حدود ۱۰۰۵ خانوادۀ بی‌جاشده در پارک شهر نو به‌سر می‌برند که روند انتقال آنان به خانه‌های‌شان روز چهارشنبۀ هفتۀ گذشته با هم‌کاری نهادهای کمک‌کننده آغاز شده است.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

به گفتۀ رئیس مهاجران و عودت‌کننده‌گان ولایت کابل، از میان ۱۰۰۵ خانوادۀ بی‌جاشده، ۱۳۴ خانواده به خانه‌های‌شان در کندز، بدخشان و دایکندی منتقل شده‌اند‌ و امروز نیز ۱۳۰ خانواده به مناطق‌شان برگردانده شدند.

رئیس مهاجران و عودت‌کننده‌گان ولایت کابل می‌گوید که از میان ۱۰۰۵ خانوادۀ بی‌جاشده، ۱۳۴ خانواده به خانه‌های‌شان در کندز، بدخشان و دایکندی منتقل شده‌اند.

شماری از آواره‌گان که از زنده‌گی ناگوار در کابل به تنگ آمده‌اند، می‌گویند که می‌خواهند به خانه‌های‌شان برگردند، اما آنان تمام داروندارشان را در جنگ از دست داده‌اند و سرپناهی برای زنده‌گی در مناطق‌شان ندارند. این آواره‌گان خواهان کمک امارت اسلامی و نهادهای کمک‌کننده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

امجد صافی، مسئول بنیاد خیریۀ زنان رضاکار مقیم آلمان می‌گوید، مسئولیت انتقال بی‌جاشده‌گانی که در پارک شهر نو کابل بودوباش دارند، به دوش این بنیاد است و در کنار آن ۱۰ هزار افغانی به صورت نقدی نیز به خانواده‌ها توزیع خواهد شد.

در اثر جنگ میان طالبان و حکومت پیشین از آغاز سال ۱۴۰۰ تاکنون، ۱۵۸ هزار و ۳۹۴ خانواده در ۱۶ ولایت آواره شده که هنوز شمار بسیاری از آنان به خانه‌های‌شان برنگشته‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: