مسئولان وزارت مهاجران و بازگشت‌‌کننده‌گان می‌گویند که با گسترش جنگ در کشور و سقوط شماری از شهرها و ولسوالی‌ها به‌دست طالبان، شمار بی‌جا‌شده‌‌گان افزایش یافته است.

رضا باهر، معاون سخنگوی وزارت مهاجران و بازگشت‌‌کننده‌گان به سلام‌وطندار می‌گوید، در این اواخر حدود ۵۷ هزار خانواده در سراسر کشور بی‌جا شده‌اند که تنها از اول ماه اسد ام‌سال تاکنون، شمار بی‌جاشده‌‌گان به حدود ۵ هزار و ۳۰۰ خانواده می‌رسد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

به گفتۀ معاون سخنگوی وزارت مهاجران و بازگشت‌‌کننده‌گان، شمار بسیار بی‌جاشده‌‌گان از ولایت‌های هلمند، کندز، کندهار و ننگرهار اند که به شماری از آنان کمک‌های بشردوستانه صورت گرفته است و این روند ادامه دارد.او می‌افزاید که ممکن است شمار بی‌جاشده‌گان از این هم بیش‌تر باشد؛ زیرا آنان به برخی مناطق ناامن دست‌رسی ندارند که بی‌جاشده‌گان را شناسایی کنند. معاون سخنگوی وزارت مهاجران و بازگشت‌‌کننده‌گان می‌گوید که به‌شمول سازمان ملل متحد و آمریکا، برخی کشورها هم وعدۀ کمک داده‌اند.

سلام‌وطندار را در یوتیوب دنبال کنید

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که جنگ به مرکزهای شماری از ولایت‌ها رسیده است و آواره‌گان می‌گویند که به آنان کمکی نشده است، یا اگر شده هم کافی نیست.

تصویر از آواره‌گان جنگی کندز در پارک شهر نو کابل

بیش‌تر خانواده‌ها از ولایت‌هایی که جنگ جریان دارد، به کابل بی‌جا شده‌اند و از وضعیت بد زنده‌گی رنج می‌برند. این خانواده‌ها که شب‌وروز را در خیمه‌ها می‌گذرانند، همه‌چیز را رها کرده و تنها توانسته‌اند خود را به مناطق امن برسانند که اکنون هم با نبود مواد غذایی و سرپناه روبه‌رو اند.

بشیراحمد و نذیراحمد، دو تن از بی‌جاشده‌گانی‌اند که از جنگ‌های کندز به کابل آواره شده‌اند و اکنون در پارک شهر نو به‌سر می‌برند. این دو بی‌جاشده می‌گویند که به آنان هیچ کمکی نشده است و آنان در وضعیت سختی به‌سر می‌برند. آنان می‌افزایند که از کندز حدود هزاران تن بی‌جا شده‌اند که ممکن است ۵۰۰ تن از آنان در پارک شهر نو باشند.

تصویر از خیمه‌های آواره‌گان جنگی کندز در پارک شهر نو کابل

این در حالی‌ست که شماری از ولسوالی‌ها در ولایت‌های مختلف در ادارۀ طالبان است و در کنار آن در چند روز گذشته و امروز مرکزهای ولایت‌های نیمروز، جوزجان، سرپل، تخار، کندز و سمنگان به‌دست طالبان سقوط کرده و شماری بسیاری از مردم آواره شده‌اند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // // // //

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: