شدت و ادامۀ جنگ میان نیروهای امنیتی و جنگ‌جویان طالبان در غور سبب شده است که محمد ۴۰ ساله و خانواده‌اش مجبور شوند تمام داروندارشان را در ولسوالی تولک این ولایت رها کنند و به شهر فیروزکوه، مرکز غور آواره شوند.

محمد می‌گوید، هم‌اکنون در وضعیت دشواری زنده‌گی می‌کند و از دولت می‌خواهد که برایش سرپناه و غذا که از نیازهای اولیه می‌باشد، بدهد. «ما خیلی خواسته‌ها داشتیم، جان خود را به‌خاطر همین حکومت دادیم، حداقل به همین صغیر و کبیر و به همین بی‌بضاعت زمینۀ کار و خانه را فراهم کند که از این بدبختی خلاص شویم.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

تنها محمد نیست که در اثر شدت جنگ‌ها در غور آواره شده؛ بل‌ عبدالحکیم، دیگر باشندۀ غور نیز به‌دلیل شدت‌ درگیری‌ها ۵ تن از نزدیکانش را از دست داده است و هم‌اکنون با خانواده‌اش در یک خانۀ کرایه در شهر فیروزکوه زنده‌گی می‌کنند.عبدالحکیم می‌گوید: «جنگ که شروع شد، بچۀ کاکاها و این‌ها همه تلف شدند، زخمی شدند و بعضی هم فراری شدند، ما هم فرار کردیم و به مرکز ولایت غور آمدیم و منطقه را طالب تسلیم شد. فعلاً ما در حالت بدی زنده‌گی می‌کنیم، ما در یک خانۀ کرایی نشسته‌ایم و صاحب خانه صبح و شام می‌آید که کرایۀ خانه را بدهید، ما بی‌سرپناه هستیم و هیچ‌کسی را نداریم که غم ما را بخورد.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

از سویی هم، جمعه‌خان باختری، رئیس مبارزه با حوادث طبیعی غور می‌گوید، حدود یک ماه می‌شود که در نتیجۀ جنگ‌ها و روی‌دادهای طبیعی در این ولایت، بیش از ۲ هزار خانواده مجبور به ترک خانه‌های‌شان شده‌اند.

رئیس مبارزه با حوادث طبیعی غور می‌افزاید: «در اثر جنگ‌ها و حوادث طبیعی، تاکنون ارقامی که ما داریم ۲۲۰۰ فامیل بی‌جا شده‌اند که بیش‌ترشان از مراکز ولسوالی‌ها و هم‌چنان بیش‌تر به مرکز ولایت مهاجر شده‌اند و نیز به کسانی که به مرکز ولایت مهاجر شده‌اند، مؤسسات هم‌کار ما داریم که در این بخش کار می‌کنند و کمک‌رسانی ما به‌طور نورمال جریان دارد.»

این در حالی‌ست که با آغاز روند بیرون‌شدن سربازان خارجی، طالبان حمله‌های‌شان را در بیش‌تر بخش‌های کشور افزایش داده و شماری از ولسوالی‌ها را تصرف کرده‌اند. هم‌چنان در روزها و ماه‌های پسین به‌دلیل افزایش درگیری‌ها، در بیش‌تر ولایت‌های کشور خانواده‌های بسیاری آواره شده‌اند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: