مسئولان آمریت مهاجران ولایت بدخشان می‌گویند که ۳ هزار خانواده از ولسوالی‌های گونه‌گون این ولایت به‌دلیل جنگ و ناامنی آواره شده و به شهر فیض‌آباد، مرکز بدخشان آمده‌اند.

عبدالواحد طیبی، آمر آمریت مهاجران بدخشان می‌گوید که در کنار جنگ و ناامنی، خشک‌سالی، فقر و بی‌کاری از عامل‌های دیگری‌اند که سبب آواره‌شدن بسیاری خانواده‌ها در این ولایت شده است. او می‌گوید که با پهن‌شدن جغرافیای زیر ادارۀ طالبان و سقوط بسیاری از ولسوالی‌های بدخشان به‌دست این گروه، شماری از خانواده‌های نظامیان و غیرنظامیان از ترس طالبان به شهر فیض‌آباد آواره شده‌اند.

آمر آمریت مهاجران بدخشان می‌افزاید که تاکنون این اداره به هم‌کاری برخی از نهادهای دولتی و غیردولتی برای بیش‌تر از ۳ هزار بی‌جاشدۀ جنگ‌های اخیر کمک‌رسانی کرده است. او می‌گوید که از مجموع ۳ هزار خانواده‌یی که به تازه‌گی بی‌جا شده‌، ۸۰۰ خانودۀ آن از ولایت‌های مجاور مانند تخار و کندز به شهر فیض‌آباد پناه آورده‌اند و برای بیش‌تر آن‌ها کمک‌های اولیه مانند پول نقد، لوازم تنویر، مواد غذایی و غیرغذایی توزیع شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

عبدالواحد طیبی، آمر آمریت مهاجران بدخشان

آمر آمریت مهاجران بدخشان می‌افزاید که این اداره در حد توان به نیاز بی‌جا‌شده‌گان رسیده‌گی می‌کند. آقای طیبی می‌گوید که نهادهای غیردولتی هم‌کار با این اداره امکانات لازم برای رسیده‌گی به مهاجران را در اختیار دارند، اما اگر روند بی‌جاشده‌گی به همین منوال ادامه یابد، در کار رسیده‌گی به بی‌جاشده‌گان با مشکل روبه‌رو خواهند شد.در همین حال، کسانی هم‌اند که در پی ناامنی‌های اخیر به مرکز بدخشان آمده‌اند و از رسیده‌گی به موقع به نیازمندی‌شان شکایت دارند.

سمیع‌الله که از ولسوالی جرم بدخشان به شهر فیض‌آباد آمده است، می‌گوید که سه هفته است در این شهر در وضعیت سختی به‌سر می‌برد و از سوی نهادهای دولتی هیچ کمکی دریافت نکرده است.

سلام‌وطندار را در یوتیوب دنبال کنید

آمر آمریت مهاجران بدخشان اما می‌افزاید که روند شناسایی و تثبیت بی‌جاشده‌گان اندکی زمان‌گیر است و به همین دلیل بی‌جاشده‌گان از عدم رسیده‌گی شکایت دارند.

در بدخشان میزان فقر بالاست و بخشی از عواید مردم متکی به کمک‌های دولت و حقوقی که از طریق کار در صفوف نیروهای امنیتی و بخش‌های توسعه‌یی کار می‌کردند، به‌دست می‌آوردند و اکنون همۀ این‌ها قطع شده است.

این در حالی‌ست که با بلندرفتن میزان فقر در ولسوالی‌های بدخشان، احتمال افزایش بی‌جاشده‌گان در این ولایت نیز بیش‌تر است و به‌ همین دلیل مردمان بیش‌تری آواره خواهند شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: