موج سوم کرونا که همه‌روزه در حال افزایش است، باشنده‌گان پروان را زیر تأثیر خود قرار داده است. شماری از بانوان در این ولایت می‌گویند که موج‌های نخست و دوم کرونا زنده‌گی آنان را با چالش‌های بسیاری روبه‌رو کرده بود و اکنون با آمدن موج سوم آنان نگران‌تر شده‌اند.

خاطره نیک‌زاد ۲۱ ساله که دانش‌جوست، به رادیو کهکشان می‌گوید که گسترش ویروس کرونا سبب عقب‌مانده‌گی زنان شده است. او می‌افزاید که کرونا اثرهای منفی بسیاری بر زنده‌گی زنان و دختران ولایت پروان وارد کرده است.

خاطره نیک‌زاد می‌گوید: «ویروس کرونا سبب عقب‌مانده‌گی زنان و دختران شد، به‌خاطری که زنان و دختران نمی‌توانستند به‌صورت عادی به کارهای روزانۀشان بپردازند. از درس و تعلیم باز ماندیم، هیچ کسی حالت خوبی نداشت.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

الینا که ۲۶ سال دارد و در یکی از مکتب‌ها آموزگار بود، گسترش کرونا را بدترین عامل در برابر پیش‌رفتش می‌داند. او می‌گوید که با گسترش ویروس کرونا در کشور و قرنطینه‌شدن همۀ نهادهای تعلیمی و تحصیلی، زنان و دختران آسیب بسیار دیده‌اند.

الینا خشونت‌های خانواده‌گی را در زمان گسترش ویروس کرونا یکی از مشکلات عمده می‌خواند. «در زمان ویروس کرونا زنان و دختران آسیب زیاد دیده‌اند؛ چون زنان و دختران تازه در حال رشد‌کردن‌اند و با آمدن ویروس کرونا و قرنطینه‌شدن همۀ نهادها زیاد از این‌ها کارهای‌شان بازماندند. در زمان کرونا و قرنطینه قشر اناث از هر نگاه تحت تأثیر قرار گرفته بودند، با خشونت‌های خانواده‌گی روبه‌رو بودند. واقعن دوران دشواری بود.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

شاه‌جان یزدان‌پرست، رئیس امور زنان پروان به رادیو کهکشان می‌گوید که کرونا تأثیرات خیلی منفی روی زنان گذاشته است. او می‌افزاید که کرونا بیش‌ترین خطر را متوجه زنان باردار کرده است.

آقای یزدان‌پرست می‌گوید: «ویروس کرونا در پروان بالای طبقۀ اناث تأثیرات منفی زیاد داشت که این‌ها را از هر نگاه عقب نگه‌ داشته بود. زنان باردار نگرانی زیاد داشتند و دارند، واقعن کرونا تأثیرات بد خود بر مردم به‌جای مانده است.»

قاسم سنگین، رئیس شفاخانۀ ولایتی پروان ویروس کرونا را خطر جدی برای مردم می‌خواند و می‌افزاید که سطح آگاهی مردم پایین است و به این دلیل بیش‌تر کسانی که به کرونا مبتلا می‌شوند، بیماری‌شان را از بقیه پنهان می‌کنند.

سلام‌وطندار را در یوتیوب دنبال کنید

او می‌گوید که کرونا بر روان بانوان اثرهای منفی زیادی کرده است و برای رفع این مشکل، بیماران روان‌درمانی می‌شوند. «ویروس کرونا مردم را در یک رسک قرار داده بود و همه‌کس در حراس بودند حتی مریضان برای تست نمی‌آمدند.»

براساس معلومات مسئولان شفاخانۀ کووید ۱۹ پروان، از موج نخست کرونا تاکنون در این ولایت ۱۳۰۲ مورد مثبت کرونا ثبت شده که از این میان ۳۹ تن جان این گزارش با حمایت مالی اتحادیه اروپا تولید شده است. محتوای آن تنها به عهدۀ رادیو خراسان بوده و انعکاس‌دهندۀ دیدگاه اتحادیه اروپا نمی‌باشد.ازباخته‌اند.
رادیو کهکشان_ولایت پروان


این گزارش با حمایت مالی اتحادیه اروپا تولید شده است. محتوای آن تنها به عهدۀ رادیو کهکشان بوده و انعکاس‌دهندۀ دیدگاه اتحادیه اروپا نمی‌باشد.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: