در میانه‌ی توقف و دوام سریال کشتار شهروندان هزاره و شیعه در افغانستان، در دو سال گذشته در هشت رویداد درشت هراس‌افکنانه در کشور، ۱۶۳ تن کشته و ۳۳۳ تن دیگر زخمی شده اند. با این که امنیت فیزیکی شهروندان در دو سال گذشته در مقایسه با گذشته بیش‌تر شده؛ اما حمله‌های هدف‌مند بر شهروندان هزاره و شیعه، هم‌چنان ادامه داشته است که تازه‌ترین رویداد آن، پنج‌شنبه‌شب هفته‌ی گذشته در منطقه‌ی دشت برچی در غرب شهر کابل رخ داد که در آن، یک باش‌گاه مشت‌زنی به نام «ملت» هدف قرار گرفت.

آگاهان، با نگرانی از هدف‌قرارگرفتن شهروندان هزاره‌ و شیعه در این دست حمله‌ها، به سلام‌وطندار می‌گویند که دوام این وضعیت می‌تواند به افزایش شکاف‌های قومی در کشور بینجامد. صادق شینواری، آگاه مسائل نظامی و امنیتی، در این باره می‌گوید: «حمله‌های اخیر نشان می‌دهد که ارگان‌های امنیتی و کشفی امارت اسلامی کامل غفلت کرده اند و قابل توجیه نیست و باید این ارگان‌ها برای شناسایی عاملین این رویدادها تلاش کنند.»

برجسته‌ترین حمله‌‌ در برابر شهروندان هزاره و شیعه در دو سال گذشته، حمله بر مرکز آموزشی کاج در غرب کابل در هشتم میزان ۱۴۰۱ بود که ۵۳ کشته و بیش از ۸۰ زخمی بر جا گذاشت. همین گونه، در ۳۰ حمل ۱۴۰۱، دانش‌آموزان مکتب عبدالرحیم شهید در غرب کابل در هنگام بیرون‌شدن از مکتب، مورد حمله‌ی انفجاری قرار گرفتند که در نتیجه‌ی آن، شش تن کشته و ۱۱ تن دیگر زخمی شدند که بیش‌تر شان دانش‌آموزان بودند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

روزهای اول و دوم ثور ۱۴۰۱ خورشیدی، نیز گواه دو رویداد خونین در برابر شهروندان شیعه‌ در دو مسجد مربوط پیروان این مذهب در بلخ و کندز، بود. در رویداد نخست که در مسجد «سه‌دکان» در شهر مزارشریف، مرکز بلخ رخ داد، ۳۰ نمازگزار شیعه کشته و کم‌ازکم ۸۰ نمازگزار دیگر زخمی شدند. به دنبال این، در دوم ثور ۱۴۰۱، یک حمله‌ی انفجاری داخل مسجد «مولوی سکندر»، مربوط پیروان مذهب شیعه در ولسوالی امام‌صاحب کندز رخ داد که در نتیجه‌ی آن ۳۶ تن به شمول ۱۲ کودک کشته و ۴۷ تن به شمول پنج کودک زخمی شدند.

همین گونه، در ۱۲ حمل ۱۴۰۱، در نتیجه‌ی انفجار در جاده‌ی «توحید ۱۸»، از مربوطات شهرک جبرئیل شهر هرات که باشندگان آن شهروندان شیعه‌مذهب اند، پنج غیرنظامی کشته و ۲۵ تن زخمی شدند. نزدیک به یک ماه پس از این حمله، در ۸ ثور ۱۴۰۱، دو موتر حامل شهروندان هزاره در شهر مزارشریف، مرکز بلخ، هدف دو انفجار ناشی از ماین جاسازی‌شده قرار گرفت که در نتیجه‌ی آن، نُه تن کشته و ۱۳ تن زخمی شدند.

بیش‌تر این رویدادهای مهم ضدامنیتی در برابر شهروندان شیعه در دو سال گذشته، در ۱۴۰۱ رخ داده و در مقایسه با آن، در سال روان رویدادهای کم‌تری در برابر شهروندان هزاره و شیعه رخ داده؛ اما در یک ماه پسین، دست‌کم دو رویداد ضدامنیتی جدی در برابر شهروندان هزاره‌ و شیعه رخ داده که منجر به کشته و زخمی‌شدن شماری از غیرنظامیان شده است.

رویداد اولی در ۲۱ میزان ۱۴۰۲ در مسجد امام زمان در شهر پلخمری، مرکز بغلان، در حالی رخ داد که شماری از شهروندان هزاره سرگرم ادای نماز جمعه بودند. بر اساس گزارش‌ها، در این حمله ۲۰ تن کشته و ۴۰ تن زخمی شدند. تازه‌ترین رویداد در برابر شهروندان شیعه‌مذهب، انفجار پنج‌شنبه‌شب هفته‌ی گذشته، در باش‌گاه مشت‌زنی «ملت» در غرب کابل است که در نتیجه‌ی آن، تا کنون کشته‌شدن چهار تن و زخمی‌شدن هفت تن گزارش شده است. گروه داعش مسئولیت این حمله را برعهده گرفته است.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

با این همه، آگاهان، برای تأمین امنیت بخش‌های هزاره‌نشین به ویژه‌ شهرها، بر لزوم روی‌دست‌گیری تدابیر جدی‌تری از سوی حکومت سرپرست تأکید دارند. اسدالله ندیم، آگاه مسائل نظامی، در این باره چنین می‌گوید: «از دید قانونی، حقوقی، شرعی و وظیفوی، وظیفه‌ی حکومت فعلی است که امنیت و مصونیت این شهروندان را تضمین کند. این مسئولیت حکومت است که در مناطقی که در آن جا هزاره‌ها سکونت دارند، تأمین امنیت کند.»

مسئولان در وزارت امور داخله‌ی افغانستان، با اشاره به این که حمله بر شهروندان هزاره و شیعه، به هدف برهم‌زدن اتحاد قومی در افغانستان انجام می‌شود، می‌گویند که برای تأمین امنیت مناطق آسیب‌پذیر، بیش‌تر تلاش خواهند کرد. بسم‌الله حبیب، معاون سخن‌گوی این وزارت، می‌گوید: «وزارت امور داخله ضمن اتخاذ تدابیر شدیدتری در مناطق آسیب‌پذیر، از مردم هم می‌خواهد که هم‌کاری همه‌جانبه با نیروهای امنیتی داشته باشند.»

گفتنی است که مسئولیت سه حمله در برابر شهروندان شیعه‌مذهب و هزاره در این گزارش را شاخه‌ی خراسان گروه داعش بر عهده گرفته؛ گروهی که امارت اسلامی برای نابودی آن، در دو سال گذشته عملیات‌های بسیاری را بر مخفی‌گاه‌های آن در بخش‌های مختلف افغانستان راه‌اندازی کرده است؛ اما مسئولیت پنج حمله را که در دو سال گذشته شیعیان را هدف قرار داده، هیچ گروهی بر عهده نگرفته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: