«کوتل آغرده» از مناطق مرتفع در بدخشان است که همه‌ساله در اثر ریزش برف در فصل خزان بسته می‌شود و برای ماه‌ها بسته می‌ماند. اخترمحمد خیرزاده، معاون والی بدخشان به سلام‌وطندار می‌گوید، کوتل آغرده راه بدیل مسیر ولسوالی وردوج برای باشنده‌گان ولسوالی‌های اشکاشم، شغنان، زیباک و ۵ ولسوالی دروازها از ولسوالی‌های مرزی بدخشان می‌باشد که همه‌ساله در پی برف‌باری‌ها و سرازیرشدن برف‌کوچ‌ برای مدت شش‌ماه به‌روی رفت‌وآمد باشنده‌گان این ولسوالی‌ها بسته می‌ماند.

بخش‌هایی از ولسوالی وردوج بدخشان که مسیر اصلی ولسوالی‌های مرزی این ولایت است، از سوی طالبان اداره می‌شود و این گروه در روزهای اخیر شماری از نظامیانی را که برای سپری‌کردن تعطیلی‌های‌شان به ولسوالی‌های مرزی می‌رفتند، شناسایی کرده و اسیر گرفته‌اند. سه تن از این نیروها که سربازان ویژۀ ارتش و از باشنده‌گان ولسوالی‌های اشکاشم و زیباک بودند، توسط جنگ‌جویان طالبان تیرباران شدند و چند تن دیگر هنوز در اسارت این گروه است. قاضی دادگاه ابتدایی ولسوالی زیباک نیز با سفر از این مسیر به‌دست طالبان اسیر شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

معاون والی بدخشان می‌افزاید، ادارۀ محلی این ولایت عملیات برف‌پاکی و کار بازگشایی این مسیر را از یک هفته به این‌سو آغاز کرده و در تلاش است که با کار شبانه‌روزی بتواند این مسیر را در روزهای آینده به‌روی مردم باز کند.

طلب‌الدین قادری، معاون شورای ولایتی بدخشان هم می‌گوید که مسیر کوتل آغرده هرچند دشوارگذار و طولانی‌ست، اما مسیر امن برای کارمندان دولت و نیروهای امنیتی مستقر در ولسوالی‌های مرزی‌ست و آنان با خاطر آرام‌تر از این مسیر رفت‌وآمد می‌کنند.معاون شورای ولایتی بدخشان می‌گوید: «این راه یکی از راه‌های مهم و اساسی ولسوالی‌های مرزی بدخشان است و هنوز به‌روی مردم باز نشده است. اگر دولت توجه جدی نکند، به‌زدوی این راه باز نمی‌شود. توقع ما به‌عنوان نمایندۀ مردم از ادارۀ محلی بدخشان این است که باید با جدیت تلاش کند تا این راه به‌زودی به‌روی مردم باز شود؛ زیرا این مسیر راه بدیل مسیر ولسوالی وردوج است و مردم بدون دغدغۀ امنیتی در آن رفت‌وآمد می‌کنند.»

شماری از باشنده‌گان ولسوالی‌های مرزی بدخشان با ابراز نگرانی می‌گویند که حضور طالبان در ولسوالی وردوج سبب شده است که آنان نتوانند از مسیر این ولسوالی به مناطق‌شان سفر کنند و ترجیح می‌دهند از مسیر ولسوالی شهدا با پیمودن کوتل آغرده، یکی از راه‌های دشوارگذر ولسوالی شهدا به ولسوالی‌های مرزی سفر کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

حبیب‌الله، باشندۀ یکی از ولسوالی‌های مرزی بدخشان است. او می‌گوید که با بازگشایی این راه بخش بزرگی از مشکلات مردم مناطق مرزی بدخشان در زمینۀ دست‌رسی به مواد غذایی و نیازمندی‌های زنده‌گی‌شان برطرف می‌شود و از سوی دیگر کارمندان دولت و نیروهای امنیتی می‌توانند از این مسیر برای رفت‌وآمد به مرکز ولایت استفاده کنند.

باشنده‌گان ولسوالی‌های مرزی بدخشان انتظار دارند دولت با ترمیم و حفظ و مراقبت جدی راه کوتل آغرده را در بیش‌تر ماه‌های سال به‌روی آنان باز نگه دارد که آن‌ها بتوانند از این مسیر به‌عنوان بدیل ولسوالی وردوج استفاده کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: