نبود راه‌های مناسب مواصلاتی در شماری از ولسوالی‌های مرزی ولایت بدخشان، به باشنده‌گان این ولسوالی‌ها درد سرساز شده و دشواری عمدۀ آنان در بیش‌تر فصل‌های سال است.

باشنده‌گان پنج ولسوالی دروازها، سه ولسوالی راغ‌ها و شهر بزرگ ولایت بدخشان هم‌واره در این بخش با دشواری جدی روبه‌‎رو اند و در این اواخر وقوع روی‌دادهای ترافیکی در این منطقه‌ها از باشنده‌گان آن قربانی هم گرفته است. این باشنده‌گان بدخشان ادارۀ محلی این ولایت را به بی‌توجهی در این زمینه متهم می‌کنند.

محمدناصر مجتبی، باشندۀ بدخشان است. محمدناصر خطاب به باشنده‌گان ولسوالی‌های نام‌بردۀ بدخشان در فیس‌بوک خود چنین نوشته است: «مردمان فقیر و بیچارۀ سرزمینم! از عمق دل برای‌تان دردمندم، اما با تأسف کاری از دستم ساخته نیست، حتی برای‌تان دادخواهی هم کرده نمی‌توانم، خیلی بیچاره‌ام، حتی بیچاره‌تر از شما.»

این باشندۀ بدخشان از ادارۀ محلی این ولایت می‌خواهد که با درنظرداشت مشکل باشنده‌گان ولسوالی‌های یادشده، کاری برای رفع مشکلات آنان انجام دهد.

معروف ضیایی، آگاه مسایل اقتصادی با طرح این پرسش که مدیریت منابع مهم هست یا داشتن منابع؟ تصویری دردآوری از مردم را در حالی که یک واسطۀ نقلیه را ریسمان ‌کشن می‌کنند، نوشته است وقتی که نظام فاسد، بی‌کاره و غیرمؤثر باشد، با وجود معدن‌های طلا، حال شهروندان یک منطقه این‌گونه خواهد بود. به گفتۀ او، به‌جای این‌که موتر مردم را کش کند، مردم موتر را کش می‌کنند.

براساس گزارش‌ها، در این منطقه‌ها روزانه ده‌ها کیلوگرام طلا استخراج می‌شود، اما بیش‌ترین تلفات جنگ در همین منطقه‌هاست، فقر بیداد می‌کند و بیش‌ترین آمار مرگ‌ومیر مادران ناشی از ولادت‌ها هم در این منطقه‌های بدخشان است.

یک نوار تصویری که توسط شجاع‌الدین نظامی، یکی از راننده‌گان ولسوالی شهر بزرگ پخش شده است، نشان می‌دهد که او با یک بیل انباری از مواد رسوبی لغزش کوه را از بستر یک سرک بر‌می‌دارد و می‌گوید، یازده سال است با این وضعیت مقابله می‌کند. او می‌گوید که به دلیل خرابی جاده گاه‌گاهی گواه تلفات مسافران هم بوده است و مردم و ادارۀ محلی به این مسأله هیچ توجهی نکرده‌اند.

شماری از باشنده‌گان محل که همه‌روزه از این جاده‌های ناهموار استفاده می‌کنند، می‌گویند که نه ادارۀ محلی و نه حکومت مرکزی به این مشکل مردم ولسوالی‌های مرزی بدخشان توجهی نکرده‌اند. آنان می‌افزایند که تحمل چنین وضعیت اسف‌بار با وجود سرازیرشدن کمک‌های هنگفت جهانی به افغانستان شرم‌آور است و آن‌ها از حکومت می‌خواهند که به این مشکل توجه جدی کند.

عبدالرووف عبیدی که تا چند روز پیش مسئولیت ریاست فواید عامۀ بدخشان را برعهده داشت، می‌گوید که او اخیراً از کرسی ریاست فواید عامۀ این ولایت تبدیل شده است. او می‌افزاید که در برنامه‌های توسعه‌یی ریاست فواید عامۀ ولایت بدخشان، جغل‌اندازی و ترمیم این جاده‌ها شامل پلان/برنامۀ توسعه‌یی این اداره شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: