شماری از باشندگان کابل در گفت‌وگو با سلام‌وطندار می‌گویند که کم‌بود فرآورده‌های کشاورزی از جمله ترکاری و افزایش بهای آن در بازارهای پایتخت، توان خرید را از آنان گرفته است. آنان از کم‌بود برخی از ترکاری‌ها از جمله بادنجان رومی در بازارها شکایت دارند.

با این حال، شماری از فروشندگان ترکاری در مارکیت میوه و سبزی در کابل، دلیل افزایش بهای ترکاری در بازارها را، افزایش صادرات ترکاری به پاکستان می‌دانند. آنان می‌گویند که با افزایش صادرات ترکاری به پاکستان، بازارهای کابل با کم‌بود ترکاری روبه‌رو شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

فروشندگان ترکاری از امارت اسلامی می‌خواهند که جلو صادرات بی‌رویه‌ی ترکاری به پاکستان را بگیرد و نرخ ترکاری در بازارها را کنترل کند.

از سویی هم، مسئولان وزارت صنعت و تجارت در گفت‌وگو با سلام‌وطندار می‌گویند که با افزایش فرآورده‌های کشاورزی از جمله ترکاری، صادرات این محصولات نیز افزایش یافته است.

احمدجواد دبیر، سخن‌گوی وزارت صنعت و تجارت، افزایش بهای ترکاری در بازارهای کابل را، ناشی از جاری‌شدن سیلاب‌های اخیر در شماری از ولایت‌ها می‌داند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

او در پیوند به صادرات ترکاری به پاکستان، می‌گوید که با افزایش صادرات به پاکستان، جلو فاسدشدن ترکاری‌ها گرفته شده است. سخن‌گوی وزارت صنعت و تجارت می‌‌افزاید که بهای ترکاری در بازارهای کابل نسبت به روز یک‌شنبه، ۱۳ سنبله، ۲۰ تا ۴۰ درصد کاهش یافته است.

گفتنی‌ست که صادرات ترکاری به پاکستان در حالی افزایش یافته که پیش از این، شمار زیادی از زمین‌های کشاورزی در پاکستان در پی سیلاب‌های اخیر در آن کشور، تخریب شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: