شماری از باشنده‌گان کابل از افزایش روزافزون بهای مواد اولیه در بازارهای کشور نگران‌اند. آنان می‌گویند با آن‌که شمار بسیاری از شهروندان در فقر و بی‌کاری به‌سر می‌برند، بهای مواد اولیه همه‌روزه افزایش می‌یابد و آنان نمی‌توانند مواد غذایی کافی به خانواده‌های‌شان فراهم کنند.

تهمینه، یک تن از باشندگان کابل، می‌گوید: «مردم توان خریدن را ندارند، یک ده هزار و پنج هزار که معاش می‌گیرند او را کرایۀ خانه بدهند یا خرچ و مصرف اولادهای خود بکنند، ما اصلاً مواد غذایی را گرفته نمی‌توانیم.»

بی‌بی غوتی، یکی دیگر از باشنده‌گان کابل، نیز می‌گوید که همسرش فلج است و در خانۀ کرایی زنده‌گی می‌کند و با بلندرفتن نرخ مواد اولیه، وضعیت زنده‌گی‌اش بدتر شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

از سوی دیگر، فروشنده‌گان مواد اولیه در بازارهای کابل می‌گویند که از یک ماه به این‌سو بهای تمام مواد اولیه در بازارها افزایش بی‌پیشینه‌ داشته است.

به گفتۀ آنان، یک ماه پیش بهای یک بوری آرد ۲۴۰۰ افغانی بود و اکنون به ۲۸۰۰ افغانی رسیده است. هم‌چنان بهای روغن از ۲۸۰۰ افغانی به ۳۱۰۰ افغانی و برنج از ۲۷۰۰ افغانی به ۳۲۰۰ افغانی افزایش یافته است.

آگاهان مسائل اقتصادی جنگ روسیه و اوکراین را از دلیل‌های عمدۀ بلندرفتن بهای مواد اولیه در بازارهای کشور و جهان می‌دانند.

در همین حال، خان‌‌جان الکوزی، عضو اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان، به سلام‌وطندار می‌گوید که مشکلات در انتقال پول نیز از عوامل عمدۀ بلندرفتن بهای مواد اولیه در کشور است.

با این حال، عبدالرحمن حبیب، سخنگوی وزارت اقتصاد، از ایجاد زمینۀ کار به مردم خبر می‌دهد. او می‌گوید که تطبیق پروژه‌های بزرگ اقتصادی در سکتور زراعت سبب ایجاد زمینۀ کار به هزاران تن می‌شود و کشور را از وابسته‌گی بیش از حد به واردات محصولات زراعتی آزاد می‌کند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

خواستیم در این باره دیدگاه مسئولان شهرداری کابل را نیز داشته باشیم، اما مسئولان به تماس‌های پی‌هم ما پاسخ ندادند.

بهای مواد اولیه در بازارهای پایتخت در حالی افزایش یافته است که شمار بسیار شهروندان با فقر و بی‌کاری دست و پنجه نرم می‌کنند و توان تأمین یک وعدۀ غذایی را ندارند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: