با آغاز سال نو خورشیدی، شماری از پایتخت‌نشینان، مراسم «جهنده بالا» را در زیارت‌گاه «کارته سخی» در شهر کابل برگزار کردند. این شمار پایتخت‌نشینان که برای شرکت در این مراسم گرد آمده بودند، می‌گویند که بزرگ‌داشت از این روز، از جمله‌ی فرهنگ‌های دیرینه در کشور است.

آن‌ها، ضمن خرسندی از تدابیر شدید امنیتی در این روز، از حکومت سرپرست امارت اسلامی می‌خواهند که چالش‌های موجود از جمله فقر، بی‌کاری و مشکلات آموزشی زنان را، در سال جدید حل کند.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

محمدجواد، باشنده‌ی کابل، می‌گوید: «همه‌ساله از این روز با رفتن به مکان‌های تفریحی و کارته سخی، تجلیل می‌کنیم. بسیار خوش‌حالیم که امسال امنیت خوب است.»

حسین‌علی، دیگر باشنده‌ی کابل، نیز می‌گوید: «سال جدید را با خوش‌حالی آغاز کردیم؛ امنیت بسیار خوب تأمین شده است. امیدواریم حکومت به دیگر مشکلات از جمله بی‌کاری و رفتن دختران به مکتب نیز رسیدگی کند.»

با این حال، برخی از باشندگان کابل، می‌گویند که امسال را به امید داشتن سالی پر از آرامش، سعادت و موفقیت آغاز کرده اند.

هم‌زمان با این، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، با پخش پیامی به مناسبت نوروز، ابراز امیدواری کرده است که سال جدید، صلح و آرامش سرتاسری را در جهان برای همه به ارمغان بیاورد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

دبیرکل سازمان ملل متحد، در بخش‌ دیگری از پیامش از جهانیان خواسته است که با روحیه‌ای نوروزی و به عنوان یک خانواده، از هم‌دیگر پشتیبانی و وحدت را در جامعه‌ی انسانی تقویت کنند.

از روز نخست سال نو، همه‌ساله شهروندان با اجرای مراسم‌های مختلف از جمله رفتن به تفریح‌گاه‌ها، سمنک‌پزی، پهن‌کردن سفره‌ی هفت سین و بردن تحفه به خانه‌ی نامزد، بزرگ‌داشت می‌کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: