ملک، باشنده‌ی کابل، به سلام‌وطندار می‌گوید که به خاطر میزبانی از مهمانانش در روزهای عید قربان برای چیدن میوه‌های خشک و تازه و گونه‌های شیرینی بر سر سفره‌ی عیدی‌اش، برای خرید به شهر آمده است.

ملک، می‌افزاید: «برادر، ارزانی است که مال و جنس بیش‌تر است و این جا آمدم که برای میزبانی از مهمان‌های خود در روزهای عید میوه‌ی خشک، تازه و شیرینی خرید کنم و خوشی همه مردم خود را می‌خواهم. از حکومت می‌خواهم امنیت مراکز تجمع مردم را در روزهای عید بگیرد.»

در همین حال، شماری از زنان، نیز می‌گویند که در آستانه‌ی عید قربان برای میزبانی از مهمانان شان در روزهای عید، خانه‌های شان را پاک‌کاری و تزیین می‌کنند.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

ژاله، باشنده‌ی شهر کابل که برای خرید لباس به شهر آمده است، می‌گوید: «آمدآمد عید است و برای عید آمادگی گرفتم که به خود و خانواده‌ام لباس بگیرم و سلیقه‌ی ما خانم‌ها این است که خانه را برای عید پاک‌کاری کنیم.»

شماری دیگر از پایتخت‌نشینان اما می‌گویند که تنگ‌دست هستند و برای این که پیش نزدیکان شان کم نیایند، ناچار اند اندکی میوه‌ی عید بخرند.

لطیف، دیگر باشنده‌ی کابل، می‌گوید: «عیدهایی که قبلاً بود، یک کیلوگرام و یک‌ونیم کیلوگرام می‌گرفتم و حالا نیم‌نیم کیلوگرام از هر کدام می‌گیرم تا پیش مهمان‌ها آبرویم نرود و در غیر آن، توانش را نداریم.»

با این همه، هم‌اکنون بهای یک کیلوگرام بادام امریکایی ۴۰۰ افغانی، بهای یک کیلوگرام پسته ۶۵۰ افغانی، بهای یک کیلوگرام چهارمغز ۵۰۰ افغانی، بهای یک کیلوگرام کشمش ۲۵۰ افغانی و بهای یک کیلوگرام سیمیان ۱۵۰ افغانی است.

همین گونه، یک کیلوگرام کلوچه و دیگر شیرینی‌ها از ۱۵۰ تا ۲۰۰ افغانی در بازارهای شهر کابل به فروش می‌رسد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

با این حال، شماری از دکان‌داران در مندوی شهر کابل، می‌گویند که در آستانه‌ی عید قربان، کاروبار شان رونق گرفته است.

فرید حسن‌زاده، دکان‌دار در مندوی شهر کابل، می‌گوید: «الحمدلله شکر است. نظر به دیگر عیدها، امسال جمع‌وجوش بسیار و کاروبار خوب شده نسبت به سال‌های گذشته.»

گفتنی است که بر اساس اعلام دادگاه عالی حکومت سرپرست، روز دوشنبه‌ی هفته آینده، در افغانستان اول عید قربان است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: