باشندگان شهر مزارشریف، مرکز بلخ، می‌گویند که روز نخست ۱۴۰۳ خورشیدی را مانند دو سال پسین، بدون برگزاری مراسم «جهنده بالا» آغاز کردند.

باشندگان این شهر، امروز (چهارشنبه، ۱ حمل) به سلام‌وطندار می‌گویند که رمضان و ممنوعیت تجلیل از جشن نوروز از سوی حکومت سرپرست، سبب کاهش جنب‌وجوش مردم شده است.

به گفته‌ی‌ باشندگان مزارشریف، با این که در گذشته از این روز با برگزاری مراسم‌های مختلف سنتی بزرگ‌داشت می‌شد؛ اما امسال، سال نو مانند یک روز عادی آغاز شده است.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

عیساخان، باشنده‌ی شهر مزارشریف، می‌گوید: «سال‌های گذشته به خاطر جشن نوروز مردم از ولایت‌های دیگر به مزارشریف می‌آمدند؛ اما اکنون هیچ کسی نیست. ما هیچ مهمان نداریم؛ همگی سرگرم کارهای روزمره‌ی خود هستند.»

فرشته، دیگر باشنده‌ی شهر مزارشریف، نیز می‌گوید: «ما قبلاً به خاطر سال نو آمادگی می‌گرفتیم؛ چون از کابل همیشه مهمان داشتیم؛ ولی امسال رمضان است، جشن هم حرام اعلام شده و هیچ خبری از بیروبار سابق نیست.»

با این حال، مالکان برخی از مسافرخانه‌ها هم از حضورنداشتن مهمانان بیرون از ولایت سخن می‌زنند و می‌گویند که سال‌های گذشته از رهگذر حضور پررنگ مسافران، آنان درآمد خوبی به دست می‌آوردند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

سمنک‌پزی، پهن‌کردن سفره‌ی هفت سین، رفتن به زیارت‌گاه‌ها، بلندکردن جهنده‌ی سخی، رفتن به تفریح‌گاه‌ها و بردن تحفه به خانه‌ی نامزد،‌ از مهم‌ترین رسم‌های سنتی در روز نخست سال نو بوده است.

گفتنی است که جشن نوروز و مراسم «جهنده‌ بالا» در مزارشریف همه‌ساله برگزار می‌شد؛ اما پس از روی‌کارآمدن امارت اسلامی این جشن و مراسم برگزار نمی‌شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: