باشنده‌گان بلخ از آغاز آماده‌گی‎های‌شان برای پیش‌واز سال جدید خورشیدی مانند سال‌های گذشته خبر می‌دهند و می‌گویند که انتظار دارند امارت اسلامی در کنار این آماده‌گی‌ها، اجازۀ برگزاری مراسم جهنده‌بالا و میلۀ گُل‌سرخ را نیز برای‌شان بدهد.

میلۀ گُل سرخ و جشن نوروز از رسم و عنعنات باستانی شهروندان افغانستان به‌ویژه باشنده‌گان ولایت بلخ است. نوروز که قدمت تاریخی چند هزارساله دارد، آغاز فصل بهار و رسم میراثی از نسل‌های گذشتۀ افغانستان است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

جشن نوروز در هر دورۀ تاریخی، به تناسب شرایط و زمان به شکل‌های گونه‌گون برگزار شده است و در بسیاری از ولایت‌های کشور به‌ویژه کابل، مزارشریف، هرات، بدخشان، بامیان و قندهار از آن به‌طور ویژه بزرگ‌داشت می‎شود.

ام‌سال زیر پرچم امارت اسلامی نیز همانند سال‌های گذشته، باشنده‌‌گان بلخ آماده‌گی‎های لازم برای پذیرایی گرم مهمانان از ولایت‌های مختلف کشور را گرفته‌‌‌‌‌‌‌اند. آنان می‌خواهند که امارت اسلامی نیز همانند دولت‌های پیشین، در کنار مردم جشن نوروز را تجلیل کند.

احمد، یک تن از باشنده‌گان مزارشریف، می‌گوید که مردم مانند سال‌های گذشته برای جشن نوروز آماده‌گی گرفته‌ و مسئولان محلی امارت اسلامی نیز کار پاک‌کاری و مجلل‌ساختن شهر را آغاز کرده‌اند. او از امارت اسلامی می‌خواهد که در کنار مردم این روز را جشن بگیرد و مراسم جهنده‌بالا را نیز برپا کند.

زمری، از دیگر باشنده‌گان مزارشریف نیز می‌گوید: «ما مثل همه سال‌ها، ام‌سال هم برای سال نو به خوبی آماده‌گی گرفته‌ایم و از دولت امارت اسلامی هم می‌خواهیم که برای تأمین امنیت شهروندان هم‌کاری کند.»

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

در همین حال، قدرت‌الله طارق، شهردار مزارشریف می‌گوید که آنان با تمام اداره‌ها در صفایی شهر سهم می‌گیرند و شهر را آمادۀ پذیرایی مهمانان از همۀ ولایت‌های افغانستان می‌سازند، اما به گفتۀ او، دربارۀ مراسم جهنده‌بالا منتظر فرمان مقام‌های بلندپایه هستند.

جشن نوروز و مراسم جهنده‌بالا در مزارشریف همه‌ساله برگزار می‌شود، اما ام‌سال تاکنون تصمیمی دربارۀ این مراسم از سوی مقام‌های امارت اسلامی گرفته نشده است.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: