با آن‌که تجلیل از نوروز یک عنعنۀ تاریخی در کشور است و با فرارسیدن سال نو مردم نخستین روز سال را جشن می‌گیرند، اما ناامنی‌ها بر برگزاری چنین جشن‌های تاریخی‌ سایه افکنده و آن را کم‌رنگ کرده است. وضعیت امنیتی در سراسر کشور به‌ویژه کابل بدتر شده و پایتخت‌نشینان را نگران کرده است.

شماری از پایتخت‌نشینان می‌گویند، با آن‌که مایل‌اند در جشن‌های تجلیل از سال نو اشتراک کنند، اما این اشتراک‌ها توام با نگرانی‌ست و هر لحظه بیم آن ‌می‌رود که انفجار ماین‌های مغناطیسی جان آنان را بگیرد. باشنده‌گان شهر کابل خواهان تأمین امنیت جان شهروندان‌اند.

زهرا امیری، باشندۀ شهر کابل می‌گوید: «تجلیل از نوروز از سال‌های قدیم رواج داشت و مردم همه‌ساله از نوروز تجلیل می‌کنند، اما چندین سال است که به‌خاطر خراب‌بودن وضعیت امنیتی نمی‌توانند به دل جمع از خانه بیرون شوند و از این روز تجلیل کنند. نگرانی مردم ام‌سال هم مثل سال‌های قبل هم ناامنی‌های کابل است و خواست من به عنوان شهروند کابل این است که امنیت ما را تأمین کنند.»

صدیق محمدی، دیگر باشندۀ شهر کابل می‌گوید: «تهدیدات امنیتی یکی از نکاتی است که خیلی از مردم ترس دارند مبادا در سال جدید جریان داشته باشد. به همین دلیل خانواده‌ها نمی‌گذارند تا فرزندان‌شان به جاهای مختلف بروند. تلفاتی که در این چند روز دوباره در انفجارات در کابل بوده، نشان داد که هنوز هم ناامنی‌ها در کابل جریان دارد.»

شهر کابل

نهادهای امنیتی در پاسخ به نگرانی پایتخت‌‎نشینان می‌گویند که برای تأمین امنیت باشنده‌گان کابل آماده‌اند و تدبیرهای جدی روی‌دست گرفته شده است. فردوس فرامرز، سخنگوی فرماندهی پولیس کابل به سلام‌وطندار می‌گوید که در کنار کارکرد نهادهای امنیتی، هم‌کاری مردم نیز در برقراری امنیت شهر کابل نیاز است.

فردوس فرامرز می‌گوید: «تمام آماده‌گی‌های خود را برای تأمین امنیت جشن نوروز داریم. هدایات لازم و جدی به پولیس کابل داده شده. مرحلۀ بعدی که تأمین امنیت سال پیش‌روست، برنامه‌های خود را منسجم ساختیم و در عین حال خواهش ما این است که مردم نیز با نیروهای امنیتی خود هم‌کاری کنند.»

نگرانی پایتخت‌نشینان در حالی مطرح می‌شود که در دو انفجار جداگانه در هفتۀ گذشته در شهر کابل، ۹ تن کشته و ۲۴ تن زخمی شدند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: