در حالی که چهره‌ی شهر کابل، بیش‌تر با آلودگی و خاکی‌بودن گره خورده، شهرداری کابل کارزاری را به هدف نهال‌شانی آغاز کرده است. این کارزار، امروز (شنبه،۱۹حوت) در تپه‌ی وزیراکبرخان با حضور مقام‌های حکومت سرپرست و باشندگان شهر کابل، آغاز شد و قرار است تا پایان آن، کم‌ازکم دو میلیون اصله نهال در سطح شهر کابل برای مقابله با پیامدهای منفی تغییرهای آب‌وهوایی توزیع و غرس شود.

در سال‌های گذشته، نگه‌داری‌نشدن از نهال‌های کاشته‌شده و مدیریت ناکارا در آب‌یاری آن، سبب شد که بخشی از نهال‌ها بخشکند یا بشکنند.

مسئولان شهرداری کابل، این بار اما می‌گویند که برای مدیریت این نهال‌ها و تمرکز روی گسترش سرسبزی در شهر کابل، برنامه‌های جدی‌ای دارند.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

عبدالوکیل متوکل، رییس سرسبزی شهرداری کابل می‌گوید: «امسال شهرداری کابل دو میلیون اصله نهال را که از این میان شش صد هزار آن آماده است در شهر کابل توزیع و غرس خواهد کرد.»

محمدخالص سجستانی، معاون خدمات شهری و محیط زیست این اداره نیز، می‌گوید: «این نهال‌ها به هیچ وجه خشک نمی‌شود؛ ما در شهر کابل یک کمربند سبز داریم که بیش از دو میلیون اصله نهال را ظرفیت داریم بکاریم؛ برای مدیریت آب‌ها، شهرداری کابل برنامه‌های خوبی را روی دست دارد.»

به گفته‌ی شهرداری کابل، در سال گذشته خورشیدی، نزدیک به یک میلیون اصله نهال در شهر کابل غرس شده بود که از این نهال‌ها به خوبی نگه‌داری و از خشکیدن آن پیش‌گیری شده است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

با این وضع، اشتراک کنندگان در این نشست با اشاره بر پیامدهای منفی تغییرهای آب‌وهوایی مانند پایین‌رفتن سطح آب‌های زیرزمینی و خشک‌سالی‌ها، نهال‌شانی را نیازمندی اساسی شهر کابل می‌دانند.

حافظ عزیزالرحمان، سرپرست اداره ملی حفاظت از محیط می‌گوید: «به شما معلوم است که امروزه جهان با مشکلات زیادی از آدرس تغییرات اقلیمی دست به گریبان است و روزبه‌روز زمین گرم‌تر می‌شود، راه‌کار خوب برای مقابله به این وضعیت غرس نهال است.»

همه‌ساله با فرارسیدن فصل نهال‌شانی، مسئولان از غرس میلیون‌ها اصله نهال در سراسر کشور خبر می‌دهند؛ اما شهروندان همیشه از نگه‌داری‌نشدن از این نهال‌ها و خشکیدن بخشی از آن‌ها شکایت داشته اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: