شماری از مالکان رستورانت‌ها در هلمند از افزایش بهای مواد خوراکی شاکی‌اند و می‌گویند که گرانی مواد آنان را مجبور به بستن رستورانت‌ها و توقف کاروبارشان کرده است.

آغاولی خان افغان که سال‌ها برگرفروشی داشت، می‌گوید در گذشته تمامی مخارج خانواده‌اش را از طریق همین رستورانت کوچکش تأمین می‌کرد، اما اکنون به‌دلیل گرانی و ضعیف‌شدن اقتصاد مردم، مجبور به بستن رستورانتش شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

عزیز احمد، از دیگر مالکان رستورانت‌ در هلمند است که هنوز فعالیت خود را متوقف نکرده؛ اما از کسادی کاروبارش شکایت دارد. او می‌گوید به‌دلیل بلندبودن بهای مواد خوراکی نمی‌تواند کرایۀ رستورانت و حقوق ماهانۀ کارمندانش را پرداخت کند.

اسدالله امیری، یکی دیگر از رستوانت‌داران، نیز می‌گوید: «از امارت اسلامی می‌خواهیم که نرخ‌ها را کنترل کند. بر نرخ‌های تاجران و دکان‌داران نظارت داشته باشد، بل‌های‌شان را ببیند که به چند می‌خرند و به چند می‌فروشند.»

با این حال، محمدطاهر آبشار، مسئوول روابط عامۀ شهرداری هلمند، بلندرفتن بهای مواد خوراکی را می‌پذیرد؛ اما می‌گوید که این یک مشکل جهانی‌ست.

او می‌افزاید که شهرداری هر ۱۵ روز، نرخ‌نامۀ جدید به دکان‌داران ارائه می‌کند و با افرادی که از نرخ‌نامه سرپیچی می‌کنند، براساس قانون برخورد می‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

گفتنی‌ست که با حاکمیت امارت اسلامی بهای مواد اولیه و نرخ بی‌کاری در تمام کشور افزایش یافته؛ موردی که سبب نگرانی سازمان‌های جهانی و نیز شهروندان شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: