در کنار بی‌کاری و گسترش روزافزون فقر در کشور، حالا افزایش بهای مواد خوراکی در کابل نیز باشنده‌گان این شهر را نگران کرده است. پایتخت‌نشینان شاکی‌‌اند که بسیاری از مردم توان خرید مواد خوراکی مورد نیازشان را ندارند و اگر جلو افزایش بهای مواد خوراکی گرفته نشود، در زمستان پیش‌رو فاجعۀ انسانی رخ خواهد داد.

شماری از دکان‌داران نیز افزایش بهای مواد خوراکی را تأیید می‌کنند و دلیل آن‌ را افزایش بهای دالر در برابر افغانی می‌دانند. با این ‌حال، سعید کمال فرید صافی، رئیس اتحادیۀ مواد ارتزاقی شهر کابل نیز دلیل بلندرفتن بهای مواد خوراکی را افزایش نرخ دالر در برابر افغانی عنوان می‌کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

اما خان‌جان الکوزی، عضو اتاق‌های تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان به سلام‌وطندار می‌گوید که در کنار افزایش بهای دالر در برابر افغانی، مشکلات در نظام بانکی و بسته‌شدن پول‌های کشور توسط آمریکا نیز از علت‌های افزایش بهای مواد خوراکی‌ست.

آقای الکوزی می‌افزاید: «تمام بانک‌ها و حساب‌ها را بند کرده‌اند و یک مشکل سیاسی و اقتصادی به‌وجود آمده و حساب‌های ما بسته شده است. تمام پول‌هایی که داشتیم، فعلا قید شده. چون ما یک کشور وارداتی هستیم، در طول همین ۲۰ سال نتوانستیم که ظرفیت‌های داخلی خود را ایجاد کنیم و توازن واردات و صادرات را برابر کنیم؛ همین عوامل است که نرخ‌ها در بازارها افزایش می‌یابند.»

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

در چند روز پسین، بهای دالر در برابر افغانی به‌طور سرسام‌آوری در حال افزایش است که با بلندرفتن بهای دالر، یک بوری آرد در بازارهای شهر کابل به ۲۵۰۰ افغانی و یک قوطی روغن به ۳۰۰۰ افغانی به فروش می‌رسد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: