شماری از باشندگان شهر پلخمری، مرکز بغلان، از افزایش بهای مواد خوراکی در این ولایت شکایت می‌کنند و به سلام‌وطندار می‌گویند که مردم توان خرید مواد اولیه را ندارند. باشندگان این شهر، از مسئولان و دکان‌داران می‌خواهند که بهای مواد اولیه را کاهش دهند.

رستم و محمدحسن، دو باشنده‌ی شهر پلخمری، می‌گویند که وضعیت کاروبار مردم خوب نیست و از مسئولان محلی در بغلان می‌خواهند که بهای مواد اولیه در بازارهای این ولایت را کنترل کنند.

رستم، می‌افزاید: «خواهش من از حکومت همین است که کاروبار نیست و شهرداری پلخمری به دکان‌داران توجه کنند که همین نرخ‌ها کمی پایین بیاید.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

محمدحسن، نیز می‌افزاید: «ماه مبارک رمضان هم است و ما از بزرگان خواهش می‌کنیم که بالای دکان‌داران گشت‌وگذار کنند و نرخ‌ونوا را در کنترل خود بگیرند و با مردم کمک و هم‌کاری کنند.»

با این حال، شماری از دکان‌داران در شهر پلخمری، بلندبودن بهای مواد اولیه را می‌پذیرند؛ اما واردات مواد اولیه‌ی خوراکی از بیرون کشور و کم‌بود مواد و تقاضای بیش‌تر مردم را، از علت‌های افزایش بهای مواد خوراکی در این ولایت عنوان می‌کنند.

محمدیعقوب، دکان‌دار در شهر پلخمری، می‌گوید: «کشور ما کشور تولیدی نیست، کشور وارداتی است؛ معلوم نیست که این مواد از مالزیا می‌آید، از اندونزیا می‌آید، از روسیه می‌‌آید. هر قدری که دالر بالا برود، دکان‌دار مجبور است دالری بخرد و عرضه کند؛ در بازار اگر مواد هم نباشد، باعث آمدن مشکل در بازار می‌شود.»

شایان، دیگر دکان‌دار در شهر پلخمری، نیز می‌گوید: «ما مشکلات خود را داریم. یکی این که دالر در بازار پایین و بالا می‌رود؛ یکی مال هم که کم‌بود می‌شود، تقاضای مردم بیش‌تر می‌شود. هر کس می‌آید و می‌گوید که مال بده، مال بده. تقاضا زیاد است و شرکت‌ها هم مال را قیمت می‌فروشند.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

از سویی هم، مسئولان شهرداری پلخمری، از دکان‌داران در این شهر می‌خواهند که گران‌فروشی نکنند و با کسانی که احتکار می‌کنند، برخورد جدی خواهد شد.

عبداللطیف مظلوم‌یار، شهردار پلخمری، به سلام‌وطندار می‌گوید: «سه روز پیش از رمضان به تمام بخش‌ها نرخ‌نامه‌های جدید توزیع کردیم و کمیسیون در این بخش فعال است و کار می‌کند که اگر کسی در گران‌فروشی گیر آمد، بازداشت می‌شود و با آن فرد برخورد قانونی صورت می‌گیرد.»

این در حالی است که همه‌ساله با رسیدن رمضان، بهای مواد اولیه در بیش‌تر ولایت‌ها افزایش می‌یابد و شهروندان از افزایش بهای این مواد شکایت می‌کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: