شماری از باشندگان شهر مزارشریف، مرکز بلخ، به سلام‌وطندار می‌گویند که در روزهای نخست رمضان بهای مواد اولیه‌ به گونه‌ی چشم‌گیری افزایش یافته است و آنان توان خرید ندارند.

باشندگان بلخ، افزایش بهای مواد خوراکی هم‌زمان با گسترش فقر، بی‌کاری و نبود فرصت‌های شغلی را، نگران‌کننده بیان می‌کنند و خواستار کنترل و نظارت از بازار اند.

آن‌ها، می‌افزایند که در دو روز پسین در بهای یک بوری آرد ۱۰۰ افغانی، در یک بشکه روغن ۱۰ لیتره ۶۰ افغانی و در بهای یک سیر پیاز و کچالو حدود ۵۰ افغانی، افزایش آمده است.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

ظریف، باشنده‌ی شهر مزارشریف، فروشندگان را متهم به گران‌فروشی می‌کند و می‌گوید: «نرخ‌ها خیلی بلند شده؛ در یک بوری آرد ۱۰۰ افغانی افزایش آمده و یک قوطی روغن ۶۰ افغانی قیمت شده است. از امارت اسلامی می‌خواهیم که جلو قیمت‌فروشان را بگیرد.»

شریف‌الله، دیگر باشنده‌ی شهر مزارشریف، بر کنترل و نظارت بازار از سوی حکومت سرپرست تأکید می‌کند و می‌گوید که فقر و بی‌کاری توان خرید را از مردم گرفته است.

او، می‌افزاید: «بیش‌تر مردم بی‌کار هستند، گرسنگی به اوج خود رسیده است. از بازرگانان و دکان‌داران درخواست می‌کنیم که قیمت‌فروشی نکنند. حکومت هم باید مانع آن‌ها شود تا مردم بتوانند مواد مورد نیاز شان را خریداری کنند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

در همین حال، مسئولان در شهرداری مزارشریف، می‌گویند که برای کنترل و پیش‌گیری از گران‌‎فروشی، کمیسیونی را ایجاد کرده اند.

محمدکاظم طارق، شهردار مزارشریف، به سلام‌وطندار می‌گوید: «کمیسیون کنترل نرخ‌ها به صورت جدی فعالیت دارد. هر دکان‌داری که گران‌فروشی کند، دکان‌های شان را مهرولاک می‌کنیم و تا دو روز اجازه‌ی فعالیت نمی‌دهیم.»

همه‌ساله هم‌زمان با فرارسیدن رمضان و به دلیل افزایش میزان تقاضای شهروندان، بهای مواد خوراکی در ولایت‌ها افزایش می‌یابد و زندگی شهروندان را با دشوار‌های جدی روبه‌رو می‌کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: