شماری از باشندگان شهر چاریکار، مرکز پروان، با گلایه از افزایش بهای مواد خوراکی اولیه به ویژه در رمضان که این روزها سفره‌های شان خالی‌تر شده است، می‌گویند که هر دکان‌دار به دل‌خواه خودش، روی کالایی که می‌فروشد، نرخ‌گذاری می‌کند.

احمدصمیم، باشنده‌ی شهر چاریکار، به سلام‌وطندار می‌گوید: «قیمت مواد غذایی بی‌اندازه بالا رفته است. بادنجان رومی چارک ۴۰ یا ۵۰ افغانی بود؛ اما حالا ۸۰ تا ۱۰۰ افغانی شده و همین گونه، روغن و آرد هم قیمت است. از شهرداری خواهش‌مندیم که کسی را موظف کند و بر بازار نظارت داشته باشد.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

 هارون، دیگر باشنده‌ی شهر چاریکار، نیز می‌گوید: «بهای پیاز، کچالو و مواد اولیه، همه بلند رفته است؛ مثلاً پیش از رمضان یک چارک رومی ۴۰ افغانی بود؛ اما اکنون ۱۰۰ افغانی شده است. مسئولان شهرداری باید نرخ‌گذاری و کنترل کنند؛ چون مسئول اند.»

با این حال، سیدایمل نیکمل‌ آغا، شهردار چاریکار، به سلام‌وطندار می‌گوید که تلاش‌ها جریان دارد تا در هم‌سویی با وزارت صنعت و تجارت، سقف قیمت کالاها و مواد اولیه مشخص و برای صنف‌های مختلف، نرخ‌نامه تعیین شود.

او می‌افزاید با این که تغییر ارزش افغانی در برابر ارزهای خارجی، تعیین بهای کالاها را دشوار می‌کند؛ اما با این هم، گروه انضباطی شهرداری، پیوسته نرخ کالاها در شهر را کنترل می‌کند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

شهردار چاریکار، می‌گوید: «ما ریاست عمومی داریم که موضوع را با آن شریک کرده‌ایم تا اجناسی را که وزارت صنعت و تجارت می‌خرد، برای ما واضح شود و ما از طریق آن با اصناف شهر صحبت کنیم و نرخ‌ها را برای آن‌ها برابر بسازیم. کسی که احتکار می‌کند، این ناروا است. گروه ما بازار را بررسی می‌کند. نرخ‌نامه‌ی دقیق تعیین شده نمی‌تواند؛ چون بازار در یک حالت نیست، بازار آزاد است.»

گفتنی است که شهروندان در شماری دیگر از ولایت‌ها به شمول کابل، نیز از افزایش بهای مواد خوراکی به ویژه سبزی‌ها گلایه دارند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: