هم‌زمان با روز جهانی گردش‌گری، یک نمایش‌گاه صنایع دستی، هنرهای خطاطی و کتاب زیر نام «دارالفنون هریوا» در هرات گشایش یافت.

این نمایش‌گاه، امروز (چهارشنبه، ۵ میزان) از سوی مسئولان ریاست اطلاعات‌وفرهنگ هرات و به هم‌کاری دفتر «تیکا» (اداره‌ی انکشافی ترکیه)، گشایش یافته و تا سه روز ادامه‌ می‌یابد.

در این نمایش‌گاه حدود ۱۰۰ غرفه به زنان و ۴۰ غرفه به آقایان اختصاص یافته است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

نعیم‌الحق حقانی، رییس اطلاعات‌وفرهنگ هرات، می‌گوید که هدف از راه‌اندازی این نمایش‌گاه، نمایش صنایع دستی و هنری به گردش‌گران است. او می‌افزاید: «در شش ماه نخست سال روان، ۲۰ درصد آمار گردش‌گران در هرات افزایش داشته است و بیش از هفت هزار گردش‌گر از هرات بازدید کردند.»

در همین حال، شماری از فرهنگیان در هرات، می‌گویند که مکان‌های تاریخی، آثار هنری و صنایع دستی این ولایت به منظور شناسایی به تبلیغات گسترده نیاز دارد.

نهیک فلاح، یکی از فرهنگیان در هرات، می‌گوید که مسئولان باید برای رشد فرهنگ گردش‌گری، برنامه‌های متعددی را روی دست بگیرند. «باید آثار جدید و قلم به دستان هرات همه به چاپ برسد و به دست‌رس مردم با امکانات دولتی و مؤسسه‌ها به دست‌رس باشندگان داخل و خارج از کشور برسد.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

غرفه‌داران در این نمایش‌گاه اما برگزاری چنین نمایش‌گاه‌ها را برای نمایش صنایع دستی و آثار هنری در هرات کافی نمی‌دانند.

عبدالکریم ارباب‌زاده، هنرمند و غرفه‌دار که آثار هنری‌اش را در این نمایش‌گاه به گذاشته، می‌گوید: «گردش‌گرانی که می‌آیند، تنها به خاطر آثار تاریخی نمی‌آیند؛ بل به خاطر آثار صنایع دستی که در شهرک‌ها ساخته می‌شود خصوصاً گالری‌های نقاشی و خطاطی می‌آیند که ببرند تا برای شان به معرفی گرفته شود.»

محمدمسعود عتیق‌زاده، دیگر غرفه‌دار نیز می‌گوید: «در قسمت قالین‌بافی چون اکثر تولیدکنند‌گان و بافندگان خانم‌ها اند و اگر زمینه فراهم شود تا خود، آثار شان را برای گردش‌گران به فروش برسانند، زمینه‌ی کسب‌وکار شان بهتر خواهد شد.»

هرات از جمله ولایت‌های باستانی و هنری کشور به شمار می‌رود که همواره به دلیل داشتن آثار باستانی و صنایع دستی، مورد توجه گردش‌گران داخلی و خارجی قرار دارد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: