در ادامۀ ارائۀ فعالیت‌ها و دستاوردهای یک سالۀ نهادهای دولتی، امروز مسئولان بانک مرکزی افغانستان در یک نشست خبری در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت، فعالیت‌ها و دستاوردهای یک سال پسین این اداره را با رسانه‌ها شریک کردند.

لطف‌الحق نور پسرلی، مشاور ارشد بانک مرکزی افغانستان، در این نشست می‌گوید که از آغاز حاکمیت امارت اسلامی تاکنون بیش از یک میلیارد دالر کمک نقدی بشردوستانه از سوی جامعۀ جهانی به کابل رسیده‌ است.

او می‌پذیرد که کمک‌های نقدی صورت‌گرفته، نقش اساسی و پایداری را در سیاست پولی کشور بازی می‌کند. آقای پسرلی می‌افزاید با آن‌که تحولات سیاسی و وضع تحریم‌های اقتصادی متوجه بانک مرکزی‌ست؛ اما آنان توانسته‌اند با حفظ دوام فعالیت بانک‌ها و ثبات ارزش افغانی با لیلام ۲۹ بار اسعار، وضعیت را در کنترل داشته ‌باشند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

مشاور ارشد بانک مرکزی افغانستان می‌گوید: «کمک‌های بشردوستانه یک مکانیزم قبول‌شده است که این کمک‌های بشری در قسمت سیاست پولی نقش اساسی دارد. این کمک‌های بشردوستانه تاکنون بالاتر از  یک میلیارد دالر است که به افغانستان آمده است.»

مسئولان بانک مرکزی در این نشست می‌گویند که هم‌اکنون ۷۷ جواز شرکت صرافی را صادر کرده‌اند. این بانک ۱۴۰ درخواست جدید برای گرفتن جواز صرافی دریافت و از فعالیت ۶۴۴ صرافی دیگر نیز جلوگیری کرده ‌است.

مسئولان بانک مرکزی افغانستان می‌پذیرند که بیش از ۱۳۰۰ جواز انفرادی تاکنون فسخ شده است و از بابت طی مراحل جوازها و اخذ پول تضمین، بیش از ۶۹ میلیون افغانی جمع‌آوری کرده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

بانک مرکزی کشور پس از روی‌کارآمدن امارت اسلامی، از ره‌گذار صدور جواز نیز بیش از ۸۱۶ میلیون افغانی دریافت کرده ‌است. بهبود سکتور بانکی و جلوگیری از فعالیت‌های جرمی، قانون جلوگیری از تمویل تروریسم، طرح مدیریت مشکل نقدینه‌گی و طرح احیای مجدد سکتور مالی و بانکی، از مواردی‌اند که ترتیب شده و از سوی بانک مرکزی آمادۀ تطبیق است.

بانک مرکزی در حالی از کارکردهای یک‌ساله‌اش گزارش می‌دهد که پیش از این ادارۀ بازرس ویژۀ آمریکا برای بازسازی افغانستان یا سیگار، گفته بود نظام بانکی افغانستان کامل فلج‌ و فعالیت بانک مرکزی این کشور نیز متوقف شده‌ است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: